چه نوع دریلی باید بخرم؟

دسته بندی
چه دریلی باید بخرم؟

دریل یکی از ابزاری است که حتما حداقل برای یک بار دیده اید و اسم آن را شنیده اید و یا سوالاتی در ذهنتان درباره ی آن شکل گرفته است و یا می خواهید با صفر تا صد دریل آشنا شوید، به طور مثال می خواهید انواع دریل، شیوه استفاده و عملکرد آن ها را بشناسید یا درباره ی اجزای دریل مثل سه نظام، موتور و… اطلاعاتی کسب کنید.

اگر قصد خرید دریل دارید می توانید با مطالعه موارد زیر که در این مقاله آمده است دریل مناسب خود را به راحتی انتخاب کنید.

لطفا تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

دریل چیست؟

دریل یکی از ابزارآلات صنعتی است که با ایجاد نیروی چرخشی می تواند سوراخ هایی بر روی سطوح مختلف ایجاد کند.

دسته بندی دریل‌ها به عوامل مختلفی مانند سرعت، قدرت، گشتاور و اندازه بستگی دارد.

امروزه دریل یکی از ابزارهای کاربردی در محیط های صنعتی و مسکونی می باشد که دلیل استفاده از آن ایجاد سوراخ یا حفره، پیچاندن و باز و بسته کردن سریع پیچ ها و… است و به این ترتیب کارها را در زمان کوتاهی به اتمام می رساند.

تاریخچه دریل

در مورد تاریخچه دریل باید بگوییم که در حدود 3500 سال قبل از میلاد، انسان‌های نخستین ابزارهای چرخشی را ساختند که ساده‌ ترین آنها یک تکه سنگ استوانه‌ای شکل و نوک تیز بود که با چرخاندن مکرر ما بین دو دست در چوب و یا پوست و استخوان حیوانات سوراخ هایی ایجاد می کردند. این اتفاق همان نقطه ی سرآغاز به وجود آمدن دریل‌ها بود.

بعد از گذشت زمان در حدود 10000 سال قبل اولین ماشین سوراخ کاری ساده که شامل یک کمان و یک ابزار نوک تیز بود ساخته شد که با پیچاندن نخ کمان به دور ابزار و حرکت دادن آن به جلو و عقب ، با سرعت نسبتا بالایی می چرخید و عمل سوراخکاری را انجام می‌داد.

تاریخچه دریل

 

در اواخر قرن 19 به دنبال پیشرفت علم و تکنولوژی دریل های دستی به وجود آمدند و در سال 1877 نخستین دریل دستی به نام egg beater ابداع شد .

بعد از آن، دریل‌های الکتریکی در قرن ۱۹ ساخته شدند. شرکت بلک اند دکر در ایالات متحده در سال ۱۹۱۰ نسل پیشرفته ‌تری از دریل الکتریکی را به تولید رساند. این دریل ها از انرژی الکتریکی استفاده می‌کردند.

از آن زمان دریل‌های الکتریکی و شارژی گوناگون با ویژگی‌های متنوع توسعه پیدا کردند؛ مانند دریل‌های شارژی که به صورت بی‌ سیم عمل می‌کنند و توسط باتری شارژ می شوند و به شدت محبوب هستند.

دریل و کاربردهای آن

دریل ها کاربردهای گوناگونی دارند و براساس آن کاربردها در انواع مختلفی تولید و به بازار ارائه می گردند.

انواع دریل ها به غیر از ایجاد سوراخ با قطرهای مختلف بر روی سطوح گوناگون، برای انجام دیگر کارها نیز استفاده می شوند:

 • باز و بسته نمودن پیچ های مختلف که از جمله کاربردهای دریل ساده و انواع آن ابزار به حساب می آید.
 • مخلوط کردن و هم زدن مواد گوناگون از کارکردهای دریل همزن می باشد.
 • برداشتن یک نمونه یا قسمتی از مواد یا مصالح، از کاربرد های دریل نمونه بردار به شمار می رود.
 • قلاویز کردن و خزینه کاری مواد مختلف، از جمله کارکردهای دریل ستونی می باشد.
 • بریدن فلزات از وظایف دریل مگنت است.
 • تخریب کردن سطوح سخت و عمق دار از جمله کاربرد های دریل بتن کن به شمار می رود.
 • سوراخ کردن و ضربه بر سطوح سختی مثل آجر، سرامیک، سنگ یا فلزات از کاربردهای دریل چکشی می باشد.
 • قابلیت باز و بسته کردن پیچ ها، صاف کردن و جلا دادن سطوح گوناگون، سنباده کاری، پولیش و همچنین از میان بردن زنگ زدگی از کاربردهای دیگر دریل ها می باشد.

برای دیدن هرکدام از دریل ها می توانید وارد فروشگاه ابزار امینی شوید و خرید خود را انجام دهید.

اجزای تشکیل دهنده دریل کدام اند؟

اجزای تشکیل دهنده دریل عموما به شرح زیر می باشند که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم :اجزای دریل

 • بدنه اصلی
 • موتور
 • سیم برق
 • کلید روشن و خاموش
 • تراز عمق سنج
 • سه نظام
 • مته
 • دسته نگه دارنده
 • کلید خاموش و روشن کردن حالت چکشی
 • کلید تنظیم سرعت چرخش و یا دیمر
 • کلید چپ گرد و راست گرد
 • کلید قفل روشن نگه داشتن دریل

بدنه ی اصلی دریل

طراحی بدنه ‌ی همه ی دریل‌ها تقریباً مثل همدیگر هستند. بدنه‌ی دریل‌ها را بیشتر از ترکیب فولاد و پلاستیک فشرده می سازند. داشتن استحکام مناسب، عایق حرارتی و الکتریکی و وزن پایین از خصوصیاتی است که در طراحی بدنه‌ ی اصلی دریل باید در نظر بگیرید.

دسته نگه‌ دارنده دریل

دسته ی‌ نگه ‌دارنده در جهت کنترل بهتر دریل تعریف می‌ گردد. این دسته هم چنین در انواع دریل های نیمه سنگین و صنعتی کارایی زیادی دارد. چون که کنترل دریل در سرعت‌های بالاتر سخت است و یک دسته‌ی نگه ‌دارنده در قسمت جلویی دریل نیاز است.

دسته نگه‌ دارنده دریل

کلید روشن و خاموش دریل

کلید روشن و خاموش دریل‌ها روی بدنه‌ی اصلی دریل قرار گرفته است. تفاوتی ندارد که دریل شما شارژی باشد یا با نیروی برق ‌کار کند. به هر صورت کلید روشن و خاموش است که نیروی محرکه را در دریل برقرار می کند.

کلید تنظیم سرعت چرخش یا دیمر دریل

دیمر دریل

 

 

اگر قصد سوراخ نمودن ورقه ا‌‌ی چوبی را دارید ممکن است سرعت چرخش مته بیش از حد باشد و ممکن است موجب شکسته شدن ورقه‌ ی چوب گردد. در صورتی که برای سوراخ نمودن دیوارهای آجری می بایست با بیشترین قدرت و سرعت چرخش دیوار را سوراخ کنید. به همین علت است که دریل‌ها معمولا دو یا سه حالت متفاوت را دارند ؛ که در هر حالت سرعت چرخیدن مته فرق دارد. تنظیم سرعت چرخش دریل توسط یک کلید تنظیم سرعت انجام می‌ گیرد؛ که به آن کلید دیمر گفته می شود.

سه نظام دریل

کارکرد سه نظام دریل دقیقا مثل اسم خودش اهمیت دارد و سوراخ نمودن اجسام به وسیله ی یک مته انجام می‌شود. اما چه چیزی مته را به دریل متصل می کند؟ وظیفه ی سه نظام دریل نگهداری و کنترل مته است.

سه نظام دریل

در دریل‌هایی که قدیمی تر بودند این قسمت به شکل دستی یا آچارخور طراحی می ‌شد و در جهت باز و بسته نمودن مته‌ها به یک آچار سه نظام هم نیاز بود اما مدل‌های جدید نیازی به آچار ندارند و سه نظام اتوماتیک دارند که کار با دریل‌ها را خیلی ساده‌تر نموده‌اند.

فروشگاه چرخ ابزار امینی فروشگاهی معتبر جهت خرید سه نظام و سایر ابزار آلات موردنیاز شما است.

 

مته دریل

مته دریل نوعی قطعه یا ابزارک فلزی است که مثل یک میله ی آج دار می باشد. مته به وسیله دریل در جهت سوراخ کردن چوب، فلزات، شیشه، بتن، سنگ ها یا مصالح ساختمانی و سایر متریال در اشکال گوناگون استفاده می گردد.

بخش انتهایی میله ی مته معمولا صاف است که در درون دریل یا ابزارهای سوراخ کاری قرار می گیرد و بخش جلویی و اصلی مته با توجه به نوع آن، مدلی از آج و دندانه ی تیز دارد.

درباره انواع مته و کاربرد آن در مقاله ای جداگانه توضیح داده ایم.

 

کلید حرکت چکشی دریل

برای سوراخ کاری بعضی از اجسام سخت به وسیله دریل ، به غیر از چرخش مته به ضربه زدن هم احتیاج دارید. این امر در دریل‌ها به وسیله ی یک حالت چکشی یا همان ضربه‌ای انجام می گیرد. برای توقف یا فعال کردن حالت ضربه‌ای روی دریل یک دکمه‌ ی معین تعریف گشته است. به طور مثال اگر هدف شما سوراخ کاری یک سرامیک باشد، قطعاً می بایست از مته‌ی خاص و حالت ضربه‌ای دریل استفاده کنید.

کلید قفل روشن نگه‌داشتن دریل

روی بسیاری از دریل‌ها یک کلید قفل قرار گرفته است. وظیفه ‌ی کلید قفل دریل آن است که در زمان کار دکمه‌ی روشن خاموش دریل را ثابت نگه می دارد و به شما کمک می‌کند تا کنترل بیشتری روی دریل داشته باشید. زمانی که می خواهید برای زمان بیشتری از دریل استفاده نمایید، این کلید بسیار به کارتان می آید.

کلید تعویض جهت چرخش دریل

گاهی اوقات از دریل‌ها در جهت باز و بسته نمودن پیچ‌ها نیز استفاده می گردد، روی بدنه ی دریل‌ها یک کلید تعویض جهت چرخش دریل نیز قرار گرفته است. با فشار دادن این کلید می‌توان جهت چرخش مته دریل را از راست‌گرد به چپ‌گرد تغییر دهید. اصلی‌ ترین کارکرد این کلید هم همان باز و بسته کردن پیچ‌ها می باشد.

کلید چپگرد و راستگرد دریل

تراز عمق سنج دریل

تراز عمق سنج دریل

به این فکر کنید که برای سوراخ کردن، یک دیوار آجری ضخیم را پیش رو دارید. از کجا متوجه آن می ‌شوید که عمق سوراختان چه اندازه باید باشد؟ در این مرحله است که شما به تراز عمق سنج نیاز پیدا می کنید. تراز عمق سنج دریل در واقع یک میله مدرج می باشد که در کناره‌ی بدنه دریل به وسیله ی پیچ متصل شده و جابه جا هم می شود. مثلا می‌توانید معین کنید که عمق سوراخ‌ تنها سه سانتی متر باشد.

معرفی انواع دریل

در ادامه بعد از آشنایی با انواع دریل ها، کارکردهای متفاوت هر کدام از آن ها را بررسی می کنیم تا شما را با دسته بندی دریل ها  و ویژگی های گوناگون این ابزار کاربردی آگاه سازیم؛

دریل دستی

این دریل ساده ترین نوع دریل‌ها می باشد. دریل های دستی برای نصب پیچ‌ها گزینه ی مطلوبی هستند. از مزایای دریل دستی، عدم نیاز به برق و باتری و قابلیت جابجایی، وزن کم، و از معایب آن قدرت و سرعت کم و کاربرد محدود می باشد.دریل دستی

دریل ساده

دریل ساده نسبت به دریل های دیگری که وجود دارد، از قدرت کمتری برخوردار است و عموما از این نوع دریل ها برای کارهای ساده تر و درون منزل استفاده می گردد. مثلا از دریل ساده در فعالیت هایی مانند نجاری، ایجاد سوراخ های سطحی با عمق کم، استفاده به عنوان پیچ گوشتی و … بهره وری می شود. قیمت دریل ساده نیز نسبت به دریل های پرقدرت و حرفه ای تر، پایین تر است.

دریل ساده

دریل شارژی

دریل شارژی

 

دریل شارژی امروزه از دریل های پر طرفدار به حساب می آید و همان طور که از نامش پیداست بدون سیم کار می کند و برای استفاده از آن دیگر به پریز برق احتیاجی نمی باشد. این مدل دریل دارای یک باتری است که بعد از استفاده از آن، می بایست آن را به برق زده و آن را شارژ نمایید. از مزایای دریل شارژی می توان به قابلیت حمل آسان و عدم نیاز به پریز برق و از معایب آن می توان به قیمت بالا اشاره کرد.

دریل چکشی

دریل چکشی

دریل چکشی یکی از دریل هایی است که برای سوراخ کاری اجسام سخت به کار می آید. این نوع دریل نسبت به دریل های ساده از توان و قدرت بیشتری برخوردار است وعمق بیشتری از سطوح را می تواند سوراخکاری کند. تفاوت دریل چکشی با دریل ساده در این است که دریل چکشی با ایجاد ضربات متوالی در زمان چرخش مته موجب می شود مته دریل با سرعت و قدرت بیشتری داخل سطح مورد نظر فرو برود. از مزایای آن می توان به قیمت مناسب، تنوع بالا و از معایب آن می توان به قدرت کمترنسبت به دریل بتن کن و لرزش زیاد آن اشاره کرد.

دریل گیربکسی

دریل گیربکسی

دریل گیربکسی یکی دیگر از دریل های قدرت مند محسوب می شود که علاوه بر برخورداری از قدرت زیاد، سرعت بالایی هم دارد. این دریل با استفاده از جعبه دنده یا گیربکس نیروی محرکه را به سرعت و قدرت بیشتری مبدل می کند. دریل گیربکسی ابزاری قدرت مند است که از آن برای سوراخ کردن اجسام سختی مانند آهن یا مصالح ساختمانی استفاده می کنند. معمولا برای سوراخ کردن مصالح با تراکم بیشتر از حالت قدرتی و برای مصالحی که تراکم کمتری دارند از حالت سرعتی استفاده می گردد. از مزایای آن می توان به قدرت بالا، گشتاور بالا، قابلیت تنظیم سرعت، و از معایب آن می توان به قیمت بالا و وزن زیاد آن اشاره کرد.

دریل بتن کن

دریل بتن کن یکی از قدرتمند ترین انواع دریل است که عمدتا در فعالیت هایی مثل ساختمان سازی یا تخریب استفاده می شود. این مدل دریل بسیار شبیه به چکش تخریب است، با این تفاوت که دریل بتن کن می تواند سوراخ های عمیق ایجاد کند، ولی چکش تخریب این قابلیت را ندارد.

دریل بتن کن

دریل بتن کن از جمله ابزارهای فوق حرفه ای و پر قدرتی است که از آن برای سوراخ کردن متریال های ساختمانی مثل سنگ، بتن، آجر، کلوخ و انواع اجسام سخت استفاده می گردد. از مزایای آن می توان به قدرت و سرعت زیاد و از معایب آن می توان به وزن زیاد، قیمت بالا و لرزش زیاد آن اشاره کرد.

برای خرید دریل بتن کن مناسب می توانید وارد فروشگاه امینی شوید و به راحتی خرید کنید.

دریل ستونی

کار دریل ستونی مقداری متفاوت تر از بقیه ی دریل ها است، به دلیل آن که این نوع دریل قابل حمل نیست و معمولا بر روی یک میز یا در کارگاه های صنعتی نصب می گردد و به راحتی جا به جا نمی شود. کاربرد دریل ستونی مانند سایر دریل ها سوراخکاری سطوح چوبی، پلاستیکی، گچی و… است، اما تفاوت آن در این است که دریل ستونی به شکل ثابت استفاده می شود.

دریل ستونی

معمولا دریل ستونی کار را خیلی ظریف انجام می دهد، به خاطرهمین از این نوع دریل ها در صنایعی مانند نجاری استفاده می گردد. از مزایای آن می توان به دقت بالا، توان بالا و مناسب برای کارهای صنعتی و از معایب آن می توان به قیمت بالا و محدودیت آن در جا به جایی اشاره کرد.

دریل بادی( پنوماتیک)

دریل بادی( پنوماتیک)

دریل پنوماتیک را که عمدتا با نام دریل بادی می شناسند، با نیروی باد و هوای فشرده کار می کند. معمولا یک کمپرسور هوا در دریل بادی وجود دارد که سطح بالایی از فشار هوا را کنترل کرده و باعث می شود دریل پنوماتیک با باد کار کند.

از دریل پنوماتیک یا بادی عمدتا برای ایجاد سوراخ در سطح های سختی که دیگر دریل ها توانایی اش را ندارند استفاده می گردد. به همین علت معمولا از دریل بادی در صنایع استخراج یا ساختمان سازی استفاده می کنند.

دریل مگنتی

دریل مگنتی یا دریل مغناطیسی یکی از انواع دریل‌های صنعتی است که دریلی سبک وزن و قابل حمل می باشد. از دریل مگنتی برای سوراخ کردن قطعه های فولادی و فلزی استفاده می‌کنند. دریل مگنتی پایه‌های مغناطیسی دارد که به قطعه ی کار متصل می‌ گردد و دریل ‌کاری را با سرعت و دقت بالایی انجام می‌دهد.

دریل مگنتی

دریل مغناطیسی به دلیل مکانیزم نگهداری ثابت دریل می‌تواند در همه ی حالات‌ افقی، عمودی و وارونه کار کند. هم چنین براده‌هایی که این دریل دارد، به شکل پولکی است؛ به گونه ای که حتی می‌ شود آن‌ها را به فروش رساند.

دریل سرکج (90 درجه)

دریل سرکج در مکان‌هایی که فضای کافی برای سوراخ کاری وجود ندارد، بیشترین کاربرد را دارد. ساز و کار و عملکرد دریل سرکج همانند سایر دریل‌ها است، اما تفاوت آن در این است که سه نظام آن کوچک ‌تر است و دسته‌ ی بلند آن هم نسبت به سری کوتاه دریل، زاویه 90 درجه دارد. به همین علت به آن دریل 90 درجه هم گفته می شود.

دریل سرکج

به وسیله ی دریل سرکج، بدون خم کردن و خستگی دست، می توان در فضاهای کوچک و محدود نیز کار کرد. مشاغل گوناگون مثل لوله کشی و برق کاری از مشتریان دائمی دستگاه دریل سر کج می باشند. از این دریل برای کارهای خانگی و سبک هم می‌توان استفاده کرد.

دریل نمونه بردار (کرگیر)

دریل نمونه بردار در ساختمان سازی کاربرد بسیاری دارد. می‌توان به وسیله ی این دریل در بتن، آجر یا آسفالت سوراخ‌هایی به قطر ۲۰ تا ۴۵۰ میلی‌متر برای لوله کشی و سیم کشی ایجاد نمود. هم چنین می‌توان دریل کرگیر را به شکل پایه دار یا بدون پایه استفاده کرد.

دریل کرگیر

از مزایای دریل نمونه بردار می توان به قدرت بالا و عملکرد منحصر به فرد، و از معایب آن می توان به قیمت بالا، وزن بالا، کاربرد های تخصصی آن اشاره کرد.

دریل پیچ گوشتی

دریل پیچ گوشتی یکی از ابزارهای خانگی همه‌ کاره است که به وسیله ی آن می توانید به راحتی از پس همه ی کارهای کوچک و بزرگ خانه بر بیایید. این دریل مناسب هرکاری است و علاوه بر آن که برای عمل سوراخ‌کاری استفاده می‌گردد به جای پیچ‌گوشتی نیز کارایی خود را دارد و به وسیله ی آن پیچ ها را می توانید باز و بسته کنید. با دریل پیچ گوشتی می‌ توان با تعویض انواع مته، سر و پیچ گوشتی بر روی مواد گوناگون مثل چوب و فلز کار انجام داد.

انواع دریل براساس نوع سه نظام

سه نظام های دریل

 دریل ها بر اساس نوع سه نظام انواع مختلفی دارند که به شکل زیر می باشند:

دریل ساده 6.5 میلی متری

 این دریل دارای سه نظام 6.5 میلی متری است به همین علت به آن دریل 6.5 می گویند و به صورت عادی می تواند با مته 1 تا 6.5 میلی متری کار کند. دریل 6.5 میلی متری از کوچک ترین دریل هاست و برای انجام دادن کارهای ظریف و سبک که نیاز به کار در مدت های طولانی دارد،استفاده می گردد و به دلیل سبک بودن وزن، از خستگی بیش از اندازه ی دست کاربران جلوگیری می نماید و برای کارهای ظریف بسیار خوش دست می باشد. وزن این دریل ها عمدتا بین 1تا 1.5 کیلوگرم است. دریل 6.5 در مدل سه نظام اتومات و آچاری عرضه می شود. قدرت این دریل ها عموما بین 230 تا 400 وات است.

دریل ساده 10 میلی متری

این دریل به شکل معمولی دارای سه نظام 1 تا 10 میلی متری است، به این معنا که قابلیت سوراخ کاری  1تا 10 میلی متر را داراست. دریل 10 میلی متری سبک و خوش دست است و برای کار در زمان طولانی و جایی که به قدرت بالایی نیاز است مناسب است. دریل 10 در دو دسته سه نظام معمولی(آچاری) یا سه نظام اتوماتیک هم تقسیم می گردند. این دریل ها که قدرتشان از 400 تا 700 وات است معمولا دارای دو حالت چپگرد/ راستگرد هستند.

انواع دریل براساس نوع سه نظام

دریل ضربه ای(چکشی) 10 میلی متری

دریل 10 چکشی می تواند با مته 10 کار کند و سه نظام آن هم آچاری و هم اتوماتیک است  و دارای کلیدهای ساده و یا الکترونیکی (دیمردار) می باشد و مثل همه دریل های این دسته دارای قفل کن می باشد و دارای دو حالت چپگرد/ راستگرد و یا ساده می باشد.

دریل ساده 13 میلی متری

دریل 13 میلی متری معمولا دارای سه نظام 1 تا 13 میلی متری است و می توان از آن برای کار با مته های 1 تا 13 میلی متری استفاده کرد که عمدتا در دو دسته ی سه نظام اتوماتیک و آچاری تولید می گردد که با قدرت های 600-900 وات تولید و عرضه می شود.

دریل ضربه ای(چکشی) 13 میلی متری

دریل 13 ضربه ای نیز دو مدل دارد که شامل سه نظام اتوماتیک و یا سه نظام معمولی(آچاری) می باشد. این نوع دریل در دو گروه ساده و چپگرد/ راستگرد تولید می گردد. دریل 13 چکشی چپ و راست دار از پر مصرف ترین دریل ها می باشد.

دریل 13 میلی متری چکشی که پر فروش ترین مدل است و کاربرد های زیادی دارد، هم برای مصارف خانگی و هم مصارف صنعتی مناسب است.

 

راهنمای انتخاب و خرید دریل مناسب

راهنمای انتخاب و خرید دریل مناسب

 • نکته ی مهم در انتخاب دریل مناسب، در نظر داشتن نوع کاربرد مورد نظر و انتظاری که از آن دارید است. اگر هدفتان از خرید دریل، کاربرد های سبک است و می خواهید با هزینه ی کمی یک دریل جمع و جور تهیه کنید، باید به سراغ دریل های برقی ساده با توان 350 تا 500 وات بروید اما اگر هدف سوراخ کاری‌های مکرر و استفاده کردن از قطعات فلزی است، می توانید دریل هایی با توانایی بالاتر مثلا مابین 600 تا 850 وات تهیه کنید که در این خصوص دریل های چکشی در اولویت قرار دارند چون در مواقعی که قصد سوراخکاری مصالح را دارید به کمکتان می آیند.
 • اگر کاربرد سنگینی مد نظر ندارید و می خواهید دریلی برای سوراخکاری و باز و بسته کردن پیچ ها داشته باشید، می توانید دریل های شارژی 10 تا 12 ولت را انتخاب کنید. دریل های شارژی 14 ولت قدرت نسبتا دارند و برای افرادی که در زمینه ی ساخت دکوراسیون داخلی فعالیت می کنند بسیارایده آل هستند. البته برای کاربرد‌های سنگین‌تر مثل سوراخ کردن ورق‌های فلزی که ضخامت بالایی دارند و کلا در مواقعی که قدرت بالایی نیاز دارید، می توانید از دریل های شارژی 18 ولت استفاده نمایید.
 • اگر شغل شما طوری است که همواره با کار‌هایی مثل سوراخکاری دیوار و یا کنده کاری آن سروکار دارید، باید از دریل های بتن کن استفاده کنید چون در صورت استفاده ی زیاد دریل های معمولی در حالت چکشی، آسیب های شدیدی به آنها وارد می شود.
 • نکات ایمنی در هنگام استفاده از دریل

  در زمان استفاده از دستگاه، باید به نکاتی ایمنی در مورد دریل و نحوه کار با آن توجه کنیم:

  • قبل از استفاده از دریل باید از تمیز بودن و سالم بودن دریل، مته دریل، سیم برق دریل، باتری و همچنین کمپرسور هوا نیز اطمینان حاصل کنید.
  • در زمان استفاده از دریل می بایست از لباس مناسب و لوازم ایمنی مانند عینک، دستکش، کلاه، گوش گیر و ماسک استفاده کنید.
  • باید از نگه داشتن دستگاه با دو دست و فشردن دکمه ی روشن و خاموش اطمینان داشته باشید.
  • باید اجازه دهید که دریل با سرعت مناسب سوراخ را ایجاد نماید و نباید مته دریل را زیاد فشار بدهید اگر مته گیر کند یا بیش از اندازه گرم شود، باید دریل را خاموش کرده و مته ی آن را باز کنید یا تعویض کنید.

  نکات ایمنی در هنگام استفاده از دریل

  • از کار کردن در مکان های مرطوب، گرم، سرد، تاریک و مواقعی که نزدیک به مواد قابل اشتعال یا مواد منفجره هستید خودداری کنید تا از برق گرفتگی، آتش سوزی، سقوط ، آسیب دیدگی یا حوادث دیگر در امان باشید.
  • از کار کردن با موادی که ناشناخته اند، خطرناک یا مضرند خودداری کنید و از تماس چشم، پوست و دهان با آن ها پرهیز کنید. اگر با موادی سر و کار دارید که ممکن است گرد و غبار، بخار یا بوی نامطبوعی تولید کنند، می بایست از ماسک و دستکش استفاده کنید و محیط را تهویه نمایید.
  • بعد از استفاده کردن از دریل، باید آن را خاموش کنید و آن را از برق یا کمپرسور هوا جدا کنید و مته را نیز از دریل بیرون بکشید.
   باید دریل را با یک پارچه خشک و تمیز پاک کنید و قطعات متحرک آن را به دقت روغن کاری کنید.

بررسی انواع برند دریل

حال که انواع دریل های شارژی و کاربرد های گوناگون آن ها را شناختیم وقت آن است که بهترین برند های تولید کننده ی دریل را معرفی نماییم:

برند های دریل

دریل بوش (BOSCH)

بوش برندی آلمانی است که یکی از مشهورترین برندهای جهان است و از تولید کنندگان محصولات برقی می باشد. شرکت بوش به غیر از لوازم خانگی با کیفیت، تولید کننده ی ابزار آلات صنعتی متنوع نیز می باشد. از ابتدای فعالیت مجموعه ی بوش در سال 1886 میلادی تا به اکنون، بوش همواره به عنوان برندی سرشناس و مطرح ، سرآمد جهان بوده است. اگر خواهان یک دریل شارژی عالی، و با دوام و قدرتمند هستید، دریل بوش برای شما مناسب است. البته خرید محصولات بوش هزینه نسبتاً زیادی برایتان به همراه خواهد داشت.

دریل دیوالت (DEWALT)

دیوالت از بهترین و مشهورترین تولید کنندگان انواع دریل های شارژی، چکش های برقی و انواع ابزارآلات صنعتی و ساختمانی است. دیوالت شرکتی آمریکایی است که از سال 1924 میلادی تا به الان همیشه محصولاتی درجه 1 و فوق العاده را به مشتریان خود ارائه کرده است. این امر باعث آن شده که شرکت دیوالت سهم زیادی از بازار جهانی ابزار را داشته باشد. این برند را معمولا به کسانی که با دریل های شارژی بیشتر کار می کنند پیشنهاد می کنیم. البته، نا گفته نماند ابزارهای دیوالت قیمت بالایی هم دارند.

دریل پاورتکس (POWERTEX)

دریل پاورتکس

شرکت پاورتکس یک شرکت هندی است و در زمینه تولید دریل و دیگر ابزارآلات بسیار موفق عمل کرده است و توانسته است محصولات با کیفیتی را به بازار ارائه دهد.

ناگفته نماند که قیمت دریل پاورتکس نسبت به کیفیت آن بسیار پایین است. محصولات پاورتکس بر اساس تکنولوژی روز دنیا و نوآوری‌های مداوم تولید شده و هر ساله توسعه پیدا می نماید.

دریل متابو (METABO)

متابو در دنیای برترین برندهای دریل های برقی‌، ابتکار و خلاقیت را به‌عنوان اساس کار مورد نظر قرار داده است و نوآوری را ایجاد نموده است. این برند اعتبار و شهرت جهانی دارد و فعالیت‌هایش را عمدتا در سطح جهانی ارتقا می‌ بخشد.

دریل هیوندای (HYUNDAI)

دریل هیوندای

برند هیوندای یکی از بهترین تولیدکنندگان ابزارهای برقی و صنعتی در دنیا است. دریل های هیوندای کیفیت فوق العاده ای دارد و این ادعا به وسیله ی طرفداران آن تایید می شود. مقدار رضایت مصرف کنندگان محصولات هیوندای همواره درصد بالایی داشته و این خود گواه بر محصولات با کیفیت برند هیوندای می باشد.

دریل ماکیتا (MAKITA)

ماکیتا برندی ژاپنی است که به صورت تخصصی در حوزه ابزار آلات صنعتی و برقی فعالیت می نماید. محصولات شرکت ماکیتا عموماً کیفیت خوب و طول عمر بالایی دارند. انواع دریل های شارژی را می توان به سادگی از این برند تهیه کرد.

 

انواع برند دریل

دریل رونیکس (RONIX)

با پیشرفت فناوری و صنعت و دانش سرشار جوانان ایران زمین، این روزها می توان ابزار آلات ساخت ایران را از لحاظ کیفیت با مدل های خارجی در یک ردیف دانست. رونیکس یکی از برترین کارخانه های تولید دریل شارژی و سایر ابزار آلات است. مجموعه رونیکس در سال 1383 تأسیس گردیده و با تلاش و اراده توانسته است به برندی مطرح در این حوزه تبدیل گردد. همه ی کالاهای شرکت رونیکس گارانتی و گواهینامه ی ISO 9001-2008 دارند. این برند ایرانی هم چنین با افتتاح شعبه هایی در چین و آلمان توانسته است به عنوان برترین شرکت ایرانی ابزارهای فنی و صنعتی لقب بگیرد.

دریل حدید برش (HADID BORESH)

دریل حدید برش

مجموعه تولیدی حدید برش یک شرکت ایرانی و تولیدکننده انواع دریل و ابزارآلات برقی است. این شرکت هرسال با اضافه کردن یک محصول جدید و با کیفیت در تلاش است که محصولات خود را مطابق با استاندارد های جهانی ارائه نماید. محصولات حدیدبرش دارای گارانتی و خدمات پس از فروش 10 ساله است.این شرکت تنها تولیدکننده ابزار برقی صنعتی در ایران است.

دریل توسن (TOSAN)

دریل توسن

از برندهای دیگر می توان برند توسن را نام برد. این مجموعه با بیش از 20 سال سابقه یکی از بهترین شرکت های دریل شارژی، پیچ گوشتی شارژی و ابزار آلات می باشد. کیفیت دریل توسن را می توان قابل قبول ارزیابی کرد و همچنین قیمت ابزار توسن نسبت به شرکت های مشهور دیگر بسیار کمتر است و از این حیث می تواند گزینه ی مناسبی تلقی شود.

 

در آخر امیدواریم که این مقاله توانسته باشد کمکی در جهت خرید بهتر به شما کرده باشد.

فروشگاه چرخ ابزار امینی عرضه کننده ی انواع دریل و ابزارآلات معتبر و دارای استاندارد و کیفیت مطلوب در بازار می باشد. شما می توانید همه ابزار مورد نظر خودتان را از این فروشگاه معتبر تهیه فرمایید.

سبد خرید فروشگاه
ورود به سایت

هنوز حساب کاربری ندارید ؟

فروشگاه
لیست علاقمندی
0 مورد سبد خرید
حساب کاربری من