صفحه فرز و انواع آن

دسته بندی
صفحه فرز و انواع آن

صفحه فرز یا تیغه فرز یکی از اجزای مهم در دستگاه فرز است. می توان گفت در دنیای امروز بدون استفاده از ابزارآلات، کارها انجام نمی شود. تیغه یا صفحه فرز جهت برش و سایش هرگونه سطحی مثل سرامیک، چوب، فلز، سنگ و… ساخته می شود و انواع مختلفی دارد.

از معروف ترین ابزارآلات کار می توان فرز را معرفی کرد که امروزه در انواع متنوع و برای کارهای مختلف به بازار عرضه شده است.

ما در مقاله ای جداگانه به طور مفصل شما را در جهت انتخاب و خرید فرز راهنمایی کردیم و در مورد آن توضیح داده ایم.

بیشتر بخوانید : چه نوع فرزی مناسب کار من است؟

برای خرید صفحه فرز و استفاده درست از آن ها نیز نیاز است تا انواع صفحه فرز را بشناسید که ما در این مقاله شما را با آن ها آشنا خواهیم کرد.

پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

صفحه فرز چیست؟

صفحه‌ فرز که برای برش یا ساب استفاده می شوند را از دانه‌های بسیار ریزی شامل آلومینیوم اکساید، سیلیکون کاربید و آلومینیوم زیرکونیا می سازند که حالت سایشی دارند و می‌توانند در برخورد با سطوح گوناگون، اصطکاک ایجاد نمایند.

اندازه ی دانه‌ها در میزان اصطکاکی که ایجاد می کند تاثیرگذار می باشد و می توان در سرعت‌های متفاوتی در جهت پولیش، سایش، برش یا کاربردهای متفاوت دیگر از این صفحات استفاده کرد.

انواع صفحه فرز

صفحه فرز فیبری

صفحه فرز فیبری از میلیون‌ها دانه ریز تشکیل شده است. از این صفحه برای بریدن مصالحی مثل انواع فلزات، سنگ، بتن و … در ریخته‌گری، خودروسازی و صنعت ساختمان‌‌سازی استفاده می‌شود.

صفحه فرز فیبری

از کاربردی‌ترین صفحه سنگ‌های فیبری صفحه ساب آهن، چدن و سنگ و صفحات برش آهن، استیل، پروفیل، سنگ و چدن هستند که در ادامه به توضیح برخی از آن ها می پردازیم:

 • صفحه فرز استیل بر

صفحات برش استیل کمترین ضخامت را در بین صفحات برش دارند؛ حداکثر ضخامت صفحات استیل بر در شکل های خاص 2 میلی متر است. از صفحات استیل بر می شود در جهت برش کاری و لایه برداری از انواع فولاد سخت مانند استیل (ضخامت پایین) استفاده نمود.

 • صفحه فرز برش آهن

صفحات فرز آهن بر برای برش کاری متریالی چون آهن و یا فلزات دیگر مانند فولاد و یا برای شکل دادن به آنها استفاده می‌ شوند؛ به همین دلیل به آن‌ها صفحه برش آهن می ‌گویند. بیشتر صفحه های برش آهن دارای قطر 180 میلی ‌متر و ضخامت 1.8 میلی‌ هستند. اغلب صفحات آهن بر مینی را در قطر 115 میلی ‌متر و ضخامت 1 میلی ‌متر می سازند.

صفحه فرز استیل بر

 • صفحه فرز برش پروفیل

 

دیسک پروفیل بر یکی دیگر از انواع دیسک های پر مصرف صفحات برش می باشد و برای برش صفحه پروفیلی استفاده می شود. از این نوع صفحات در ساخت و ساز قوطی، لوله و پروفیل های ساختمانی استفاده های فراوانی می گردد.

 • صفحه فرز سنگ بر

صفحه برش سنگ یا صفحه سنگ بر برای برش سریع و بدون شکستگی بتن، کاشی، گرانیت، سنگ و …کاربرد دارد. قیمت صفحه سنگ بر بسیار مناسب است و می تواند جایگزینی برای صفحات الماس باشد.

 • صفحه ساب آهن

صفحه ساب آهن که برای سایش قطعات فلزی از جنس های مختلف ساخته می شود از درصدی از اکسید آلومینیوم و اکسید زیرکونیوم ساخته شده‌است.

صفحه فرز پروفیل بر

ساختار فیبری این صفحه ها عمری زیادی داشته و باعث سایش نرم روی آهن و استیل می‌شود.

 • صفحه ساب چدن

صفحه ساب چدن که برای سابیدن و پولیش قطعه های چدنی کاربرد دارد نیز جز صفحات ساب فیبری است.

 • صفحه ساب سنگ

صفحه ساب سنگ که نوعی صفحه ساب فیبری محسوب می شود، برای ساییدن انواع سنگ، سطح های سیمانی و بتنی و … کاربرد دارد.

فروشگاه چرخ ابزار امینی فروشگاهی معتبر جهت خرید صفحه ساب و سایر ابزار آلات موردنیاز شما است.

 

صفحه فرز فلاپ

صفحات فرز فلاپ یا مینی فلاپ از چندین سنباده تشکیل می شوند که به صورت مورب بر روی هم قرار می گیرند و آن را به عنوان صفحه سنباده ظریف برای فلزات در نظر می گیرند.

صفحه فرز فلاپ

این صفحه می تواند لبه های فلزی را از میان برده و می تواند گوشه هایی که تیز است را با سطح دقت بهتری از بین ببرد. بعضی از صفحه های فلپ نیز می توانند خراش های ناشی از طی مراحل برش و ساخت را از میان ببرند.

صفحه فرز الماسه

دیسک های الماسه یا صفحه های فرز الماسه به شکل های گوناگونی عرضه می شوند اما اکثر صفحات الماسه ای که در بازار موجود است به شیوه ای ذاتی برش دهنده می باشند. همچنین صفحه های فرز الماسه ظرفیت برش سطح بالایی را برای شغل هایی که ارتباط با فلزات بسیار متراکم را دارند، ایجاد می کنند.

صفحه فرز الماسه

صفحات فرز الماسه به کمک لبه های خود که دارای یک لایه از خرده های الماس ساینده می باشند، می توانند به سادگی برش را ایجاد کنند اما اگر قطر زیادتری داشته باشند می توانند به عنوان صفحه ساب هم استفاده شوند. صفحات الماسه به خاطر توانایی های فراوان شان، قیمت بالایی هم دارند.

در ادامه به توضیح دو نمونه از صفحات الماسه می پردازیم :

 • صفحه فرز الماسه سرامیک بر

صفحه ی فرز سرامیک بر یکی از انواع سنگ فرز است که با وجود عمر بلند مدت در امور حرفه ای زیاد رایج نیستند. صفحات فرز سرامیک بر معمولا کارهایی را که دیسک های فرز فلاپ نمی توانند انجام دهند، به سرانجام می رسانند.

 

با این وجود می توانند به خاطر ساختار سرامیکی که دارند، عمل برش کاری را بدون آن که خطر گرم شدن بیش از حد تهدیدشان کند انجام دهند. همچنین، بیشتر صفحات فرز سرامیک بر امروزی نسبت به نمونه های فلزیشان قابلیت سایشی بیشتری دارند و همچنین از دوام بیشتری نیز برخوردارند.

 • صفحه فرز الماسه گرانیت ‌بر

صفحه فرز سرامیک بر

صفحه گرانیت‌ بر زیر دسته صفحات الماسه است که از آلیاژ فولاد ساخته شده است و طراحی ویژه ای دارد و با شیارهایی که دارد می تواند علاوه بر سایش گرانیت با ایجاد ضربه، برش را هم به طور کامل انجام دهد.

صفحه فرز بتن بر

صفحات برش بتن دارای لبه الماسه هستند و شیارهای آن به صورت دندانه دار طراحی شده اند. این صفحات برای برداشتن قسمتی از سیمان یا بتن کاربرد دارند. قطر صفحه فرز بتن بر 300 تا 750 میلی متر است.

صفحه فرز آسفالت بر

صفحه برش آسفالت شبیه به صفحه بتن بر دارای سگمنت است و برای برش آسفالت کاربرد دارد و سایز های آن بین 350 تا 700 میلی متر است.

صفحه فرز سرامیکی یا سنگ سنباده

صفحه های فرز سرامیکی نیز همانند صفحه های فیبری از دانه های ساینده تشکیل شده اند. صفحه های سنگ های سنباده نیز برای براده برداری جزیی و سنباده زنی سطحی از دانه های ساینده استفاده می کنند و در آن این سنگ می‌چرخد و در حین چرخش با سرعت بالا، عمل براده برداری را انجام می‌دهند.

صفحه سرامیکی یا سنگ سنباده

انواع سنگ سنباده شامل موارد زیر است که به توضیح هریک می پردازیم :

 • سنباده گلدانی یا کاسه ای

سنگ سنباده کاسه ای، سنگ سنباده گلدانی یا کاپ یک انحنای زاویه ای در مرکز دارند که موجب سایش بهتر سطوح می شود.

سنباده گلدانی یا کاسه ای

این نوع سنگ سنباده اندازه های گوناگونی دارند و در صنایع اتومبیل، ابزارسازی، تولید ابزار برش و همچنین صنایع چوب و بسته بندی کاربرد دارند.

 • صفحه سنگ رومیزی

سنگ سنباده رومیزی، ماشین سنگ زنی یا سنگ رومیزی یک ابزار است که با کمک آن می توان برای پروژه های صنعتی و نیمه صنعتی سطح را در آخرین مراحل کار صیقلی کرد.  سنگ سنباده رومیزی با چرخش صفحه سنگ، عملیات براده برداری را انجام می دهد. این سنگ، عملیات تغییر شکل مواد سختی مانند فولاد را با کیفیت بالا و دقت زیاد انجام می دهد. می توان سرعت چرخش آن را کنترل کرد و برای حالت دادن به لبه ها،تیزکردن ابزارآلات، پولیش و سنباده زنی قطعه های کوچک کاربرد دارد.

 • سنگ سنباده انگشتی

سنگ سنباده انگشتی ابزاری سبک با دقت بالا است که برای برش، پولیش و سایش سطوح درونی و بیرونی مختلف کاربرد دارد. سنگ انگشتی‌ها براساس موارد مختلفی نظیر ظاهر، قطر بدنه، قدرت موتور و… کاربرد های متفاوتی دارند.

سنگ سنباده انگشتی

سنگ انگشتی‌ها با استفاده از برق و نیروی حرکتی موتور و فرز انگشتی به حرکت در می‌آید. سنگ سنباده انگشتی برای برش یا سنگ زنی فلزات، گشاد کردن لبه های سوراخ ها یا طراحی بر روی فلزات و مجسمه و یا ساخت و تمیز کردن طلا و جواهرات کاربرد دارد.

صفحه سنباده

صفحه سنباده

 • صفحه سنباده دیسکی

صفحه سنباده دیسکی صفحه‌ای است دایره ای تشکیل شده با مواد کامپوزیت و ترکیبات ساینده که در دستگاه‌های سنباده‌ زنی و برای سنباده‌کردن لبه‌های برش و لایه برداری کاربرد دارد.

 • سنباده نواری

سنباده نواری

سنباده‌های نواری دارای دو سر هستند که به هم متصل اند و بر روی دستگاه سنباده زن قرار می گیرند و هم می توان آن ها را به صورت دستی استفاده کرد. این نوع سنباده ها با سرعت بالایی عملیات پرداخت و حذف قسمت های زائد را انجام می دهند. از ویژگی های سنباده نواری می توان از سطح تماس زیاد، رنج کامل دانه بندی، تنوع در ذرات نام برد.

 • سنباده حلقوی

سنباده حلقوی ویژگی هایی مثل وزن کم و زمان تعویض سریع را داراست و با شکل استوانه ای و انعطاف پذیر، برای قسمت هایی از قطعه کار که دسترسی سخت است بیشتر کاربرد دارد.

سنباده حلقوی

این مدل سنباده در صنایع فلزی و غیر فلزی برای عملیاتی مثل سایش، فرم دادن، براده برداری، پرداخت، رنگ بری و… در صنایع خودرو، قطعه سازی، اطاق سازی، صنایع آلومینیوم و … مورد استفاده قرار می گیرد.

 • صفحه پولیش

صفحه پولیش بر روی یک از دستگاه های فرز یا مینی فرز نصب می شود و کار آن پولیش دادن قطعه های مختلف است. این صفحه در اندازه ها و ابعاد مختلفی عرضه می شود.

صفحه پولیش

 • صفحه سیمی

صفحه برش سیمی یکی از دیسک هایی است که روی فرز نصب می گردد و برای برداشتن رنگ و زنگ زدگی از بدنه یا سطوح فلزی فوق العاده عالی و موثر است. برداشتن رنگ به کمک یک سری از الیاف سیم فلزی که به شکل دسته های مستقیم یا درهم تنیده قرار دارند، انجام می گیرد. هرچند که محدوده صفحات برش سیمی از لحاظ کیفیت فوق العاده متنوع می باشد.

صفحه برش سیمی

 

در صورت امکان سعی کنید صفحات سیمی که قیمت ارزانی دارند را نخرید زیرا چنین دیسک هایی به سادگی تخریب می شوند و سیم های فلزی آن به اطرافش پرتاب می شوند. در هنگام استفاده از صفحات سیمی باید از وسایل ایمنی مناسب کار استفاده نمایید.

صفحه برش خورشیدی

صفحه فرز خورشیدی یک صفحه ی کوچک و پر مصرف است که به شکل گرد طراحی شده است ولی برخلاف نمونه های دیگر لبه های صاف ندارد و لبه های آن به شکل دندانه دار و برنده طراحی گشته است. این دندانه ها که به آن ها تیغه فرز می گویند، مقداری زاویه دار می باشد. وجود همین زوایا موجب شده است که شما بتوانید برای سطوح شیاردار و البته زاویه دار از صفحه برش خورشیدی استفاده نمایید.

صفحه برش خورشیدی

فرزهای خورشیدی دو نوع هستند:

 • فرز خورشیدی یک طرفه

 • فرز خورشیدی دو طرفه

 

شکل ظاهری این دو صفحه بسیار به همدیگر شباهت دارد ولی همچنان تفاوت های کوچکی دارند. تفاوت این دو صفحه در آن است که در فرز خورشیدی یک طرفه شما فقط می توانید از یک طرف استفاده نمایید. در صورتی که در فرز خورشیدی دو طرفه شما قادر به استفاده از دو طرف آن خواهید بود که شیارهای بیشتری نیز دارد.

صفحه مینی فرز

صفحه مینی فرز به دیسک هایی می گویند که به جهت قرارگرفتن در هر دستگاه مینی فرز طراحی شده است. چرخش این صفحات با سرعت بالایی انجام می گیرد و عملیاتی مثل برش و ساب را به انجام می رسانند. صفحه مینی فرز از سرعت ۲۸۰۰ دور در دقیقه تا ۱۲۰۰۰ دور در دقیقه چرخش دارد.

 

انواع برند صفحه فرز

صفحه فرز توسن

صفحه فرز توسن

از برندهای دیگر می توان برند توسن را نام برد. این مجموعه با بیش از 20 سال سابقه یکی از بهترین شرکت های دریل شارژی، پیچ گوشتی شارژی و ابزار آلات می باشد. کیفیت صفحه فرز توسن را می توان قابل قبول ارزیابی کرد و همچنین قیمت ابزار توسن نسبت به شرکت های مشهور دیگر بسیار کمتر است و از این حیث می تواند گزینه ی مناسبی تلقی شود.

صفحه فرز پاورتکس

شرکت پاورتکس یک شرکت هندی است و در زمینه تولید صفحه فرز و دیگر ابزارآلات بسیار موفق عمل کرده است و توانسته است محصولات با کیفیتی را به بازار ارائه دهد.

صفحه فرز پاورتکس

ناگفته نماند که قیمت صفحه فرز پاورتکس نسبت به کیفیت آن بسیار پایین است. محصولات پاورتکس بر اساس تکنولوژی روز دنیا و نوآوری‌های مداوم تولید شده و هر ساله توسعه پیدا می نماید.

صفحه فرز هیوندای

صفحه فرز هیوندای

برند هیوندای یکی از بهترین تولیدکنندگان ابزارهای برقی و صنعتی در دنیا است. صفحه فرز های هیوندای کیفیت فوق العاده ای دارد و این ادعا به وسیله ی طرفداران آن تایید می شود. مقدار رضایت مصرف کنندگان محصولات هیوندای همواره درصد بالایی داشته و این خود گواه بر محصولات با کیفیت برند هیوندای می باشد.

 

در آخر امیدواریم که این مقاله توانسته باشد کمکی در جهت خرید بهتر به شما کرده باشد.

فروشگاه چرخ ابزار امینی عرضه کننده ی انواع صفحه فرز و همچنین ابزارآلات معتبر، دارای استاندارد و کیفیت مطلوب در بازار می باشد، شما می توانید ابزارهای مورد نظر خودتان را از این فروشگاه معتبر تهیه فرمایید.

سبد خرید فروشگاه
ورود به سایت

هنوز حساب کاربری ندارید ؟

فروشگاه
لیست علاقمندی
0 مورد سبد خرید
حساب کاربری من