چه نوع فرزی مناسب کار من است؟

دسته بندی
چه نوع فرز مناسب کار من است؟

دستگاه فرز یکی از معروف ترین ابزارهای برقی می باشد، که در صنایع گوناگون کاربرد دارد؛ امروزه به علت گسترش استفاده از فرز، بسیاری از تولید کنندگان آن را با ویژگی‌های مختلف، تولید و در بازار ارائه نموده اند.

فرزها یک صفحه ی برنده – ساینده دارند که از بخش های اصلی فرز می باشد که در این مقاله به این صفحات نیز می پردازیم.

ما به بررسی و معرفی فرزها نیز پرداخته ایم بنابراین در انتهای این مقاله درک بهتری از کاربرد فرز و انواع آن خواهید داشت و با کارایی فرزها و انواع مارک های فرز آشنا می شوید و اطلاعات دقیق تری را درباره هرکدام از آن ها به دست می آورید.

پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

دستگاه فرز چیست؟

دستگاه فرز از جمله دستگاه هایی است که در صنعت کاربرد فراوان دارد که برای کارهایی مثل برش، تراشیدن، ساییدن، حکاکی، سوراخ‌ کردن و بریدن فلزات، سنگ، چوب یا سرامیک و یا ساختن ابزار از ضایعات فلزات و لبه های سنگ های ساختمانی استفاده می شود.

دستگاه فرز می تواند به ما در نصب کردن انواع سنگ برش، سنگ سنباده و پولیش کمک کند. دستگاه فرز معمولا به ‌عنوان ابزاری چندکاره شناخته می‌شود که در صنایع مختلف کاربرد زیادی دارد. این ابزار در سایزها و مدل‌های گوناگون تولید و عرضه می‌شود و با انرژی برقی یا بادی کار می‌کند.

تاریخچه فرز

می توان گفت فرزها در دهه های 1940 و 1950 تکامل پیدا کردند؛ در آن هنگام که احتیاج به تولیدات با کیفیت و کارآمد در عرصه ی جنگ جهانی دوم، از علل اصلی توسعه ی ماشین‌های کنترل عددی بود.

نخستین دستگاه های فرز CNC با همت مهندسانی مثل جان پارسونز و فرانک استولز توسعه پیدا کردند. البته این فرزها احتیاج به نظارت و تنظیمات دستی داشتند.

در دهه 1960، مهندسان به وسیله ی مدارهای مجتمع و کامپیوترهای شخصی و البته سیستم‌های کنترل کامپیوتری دقت و سرعت دستگاه های فرز را بیشتر کردند و این اتفاق، باعث شد راه برای تولید قطعات پیچیده و دقیق هموار گردد.

تاریخچه فرز

در دهه‌های بعدی با پیشرفت‌های گوناگونی که در زمینه هایی چون فناوری کامپیوتر و نرم‌افزار ایجاد شد، فرزها نیز قابلیت‌های مدرن تری مانند ماشین ‌کاری های چند محوره، اتوماسیون، سیستم‌های CAD/CAM را به نمایش گذاشتند. بنابراین از پیچیده بودن ماشین کاری کاسته و موجب بیشتر شدن بهره ‌وری و کیفیت تولید شدند.

این روزها دستگاه‌های فرز CNC به وسیله ی بهره‌ گرفتن از تکنولوژی‌ هایی مانند هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و یادگیری ماشین، به سطح نوینی از اتوماسیون و کارایی پای گذارده اند. این پیشرفت‌ها تنها در زمینه ی تولیدات سریع ‌تر و دقیق‌ تر نیست بلکه به طور کلی راهی جدید در اموری مثل ساخت افزایشی و سفارشی‌ ساختن محصولات می باشد.

فرز و کاربردهای آن

 

ساب زنی و سنباده زنی به وسیله فرز

 

ساب زنی و سنباده زنی به وسیله فرز

در جهت کارهای ساب زنی و سنباده زنی از دیسک ها و فرچه هایی استفاده می کنند که به وسیله ی نصب بر روی فرز و ایجاد نیروی چرخشی به وسیله ی موتور این کار را انجام می دهند. در زمان انجام امور مربوط به ساب و سنباده به وسیله فرز می بایست به نوع متریال و سطوح دقت کنید و فرچه ی مرتبط با آن متریال را برگزینید.

برش کاری با فرز

برش کاری با فرز

دستگاه فرز در انواع گوناگونی ساخته شده است و در عمل برشکاری به وسیله ی هر کدام از این فرزها می توان متریالی مانند سنگ، مرمر، گرانیت، سرامیک، آهن، نبشی و … را به سادگی برش داد.

پولیش کاری توسط فرز

پولیش کاری توسط فرز

از پولیش کاری در اموری مثل صاف نمودن سطح خودروها استفاده می گردد. به وسیله ی پولیش می ‌توانید صدمه های ناشی از تصادف های ضعیف، مالیده شدن رنگ خودرو، مات شدن رنگ و خطوط سطحی یا عمیق را از میان ببرید و ترمیم کنید. این کار توسط دستگاه فرز انجام می شود.

تیز کردن به وسیله دستگاه فرز

تیز کردن اشیا یکی از کاربردهای فرز می باشد که به وسیله ی آن می توان اشیا گوناگون را تیز نمود.

تیز کردن به وسیله دستگاه فرز

در هنگام تیز کردن به وسیله ی دستگاه فرز، نبایست فرز را روی شی مورد نظر فشار داد و بهتر می باشد در حالتی قرار بگیرد که سرعت چرخش و سایش آن به اشیای مورد نظر به صورت متعادل انجام گیرد.

اجزای تشکیل دهنده فرز کدامند؟

سنگ فرز همانند ابزارهای برقی دیگر از قسمت ها و قطعه هایی شکل گرفته است که با قرارگیری در کنار همدیگر سیستم اصلی دستگاه فرز را به وجود می آورند. در حقیقت هر یک از اجزای آن دارای کارکردهایی هستند که در آخر باعث چرخش صفحه با سرعت بالا می شوند.

اجزای تشکیل دهنده فرز

اجزای سنگ فرز عبارتند از:

 • دیسک
 • محافظ دیسک
 • بدنه
 • اهرم روشن و خاموش
 • دکمه قفل
 • کلید دیمر
 • دسته اصلی
 • دسته کمکی
 • موتور
 • اسپیندل

که در ادامه به توضیح هریک می پردازیم :

دیسک فرز

دیسک فرز

دیسک یا تیغه ی برش فرز از قطعات اصلی فرز است که به وسیله ی آن کار برش یا پولیش را انجام می دهند. بدون صفحه، فرز شما کاربردی ندارد.

 

در مقاله زیر ما به طور مفصل درباره این صفحات فرز توضیح داده ایم.

بیشتر بخوانید : صفحه فرز و انواع آن

 

محافظ دیسک فرز

محافظ دیسک فرز از اجزای مهم فرزهای برقی است که قابل جدا شدن است و هنگام کار با دستگاه از شما محافظت می کند.

محافظ دیسک فرز

با وجود محافظ سنگ فرز دیگر دست شما آسیب نمی بیند، از پریدن تکه های متریال جلوگیری می کند و گرد و غبار را نیز از شما دور می کند.

بدنه فرز

بدنه فرز قسمت مهمی از سیستم دستگاه فرز می باشد که بخش‌های مختلف روی آن قرار گرفته اند. عمدتا جنس بدنه خارجی و داخلی آن از چدن می باشد.

بدنه فرز

بدنه ی فرز به علت اینکه قسمت‌های گوناگون بر روی آن قرار می گیرد، می بایست دوام، استحکام و کیفیت مطلوبی داشته باشد.

اهرم روشن و خاموش کردن فرز

دستگاه های فرز عموما یک کلید یا اهرم روشن و خاموش دارند. برای روشن کردن دستگاه اهرم را بکشید و برای خاموش کردن فرز آن را رها کنید.

دکمه قفل فرز

دکمه قفل فرز

به کمک دکمه قفل فرز می توانید فرز را در حالت روشن یا خاموش نگه دارید و از روشن شدن یا خاموش شدن دستگاه حین کار جلوگیری کنید.

کلید دیمر فرز

بسیاری از فرزها دارای قابلیت تنظیم سرعت هستند و شما می توانید با فشار کلید دیمر فرز یا اهرم، میزان سرعت دلخواه خودتان را تنظیم کنید.

دسته اصلی فرز

دسته اصلی فرز

دسته ی اصلی فرز از قسمت های مهم این دستگاه است که برای کنترل کل دستگاه لازم است. به کمک این دسته می توانید با فرز برش های مناسب تری بزنید و دستانتان دیگر دچار لرزش یا لغزش ناگهانی نمی شود.

دسته کمکی فرز

دسته کمکی فرز

دسته ی جانبی یا ثانویه فرز نیز برای کنترل بهتر دستگاه شما را یاری می کند. شما می توانید با دست دیگر خود این دسته را بگیرید. معمولا دسته ی جانبی فرز با روکش پلاستیکی پوشانده شده است .

موتور فرز

موتور فرز

موتور فرز از بخش های اصلی دستگاه های فرز می باشد. هرچه موتور دستگاه فرز قوی تر باشد، بالطبع توانایی و سرعت حرکت تیغه نیز بیشتر خواهد بود.

اسپیندل فرز

اسپیندل یکی از قطعات مهم فرز است که دیسک و اتصالات دستگاه فرز به آن وصل و قفل می شوند. این قسمت در بخش مرکزی موتور فرز قرار دارد و در برابر سرعت زیاد موتور مقاومت می کند.

اسپیندل فرز

اگر اسپیندل دستگاه فرز خراب شود ممکن است باعث لرزش یا تکان خوردن دیسک شود که بسیار خطرناک است. همیشه این قسمت فرز را چک کنید و مرتبا آن را تمیز کنید و با لایه ای از گریس محافظت کنید.

انواع دستگاه فرز

آشنایی با انواع فرز به شما کمک می کند تا انتخاب درستی در خرید خودتان داشته باشید پس حتما در این بخش مهم که به معرفی انواع فرز و قابلیت های فرز و مقایسه انواع فرز پرداخته ایم، همراه ما باشید.

مینی فرز

اگر نمی‌دانید که تفاوت بین فرز و مینی فرز در چه چیزی است؛ می توان گفت که از دید ساختاری این دو دستگاه‌ معمولا تفاوت زیادی با هم ندارند. اما تفاوت هایی که در اندازه و قدرت آن ها است باعث شده است که دامنه ی کاربرد آن‌ها مقداری با هم متفاوت شود.

مینی فرز

مینی فرز نمونه ی کوچکتری از فرز است که برای کارهای ظریف‌ تر ساختمانی یا صنایع دیگر استفاده می گردد. مینی فرز را می شود برای تیز نمودن تیغه‌ها، زدودن لکه‌های رنگ یا زنگ‌ زدگی از روی سطح قطعات فلزی، برس سنگ یا فلزات استفاده کرد.

فرز انگشتی

فرز انگشتی به خاطر دقت بالایی که دارد، برای انجام کارهای سبک تر استفاده می شود. این نوع از فرزها خیلی سبک هستند و برای انجام دادن کارهایی چون صیقل ‌کاری بر روی سطوح سنگی یا فلزی استفاده می شوند.

فرز انگشتی

در واقع کارایی اصلی فرزهای انگشتی، در ساختن جواهرات و شکل دادن به سنگ‌های زینتی می باشد.

فرز مینیاتوری و فرز حکاکی

فرزهای مینیاتوری یا فرز حکاکی زیرمجموعه ی ابزارهای انگشتی هستند؛ فرق آنها در این است که اندازه بسیار کوچکی دارند و برای کارهای خیلی ظریف مناسب هستند.

فرز مینیاتوری و فرز حکاکی

این نوع از فرزها فوق العاده دقیق اند و معمولا برای انجام کارهای هنری مثل منبت‌کاری یا حکاکی استفاده می شوند.

فرز سنگبری

فرز سنگبری را برای بریدن کاشی و سرامیک استفاده می‌ کنند. با استفاده از فرز سنگبری می‌توانید لبه‎‌های سنگ را نیز صاف کنید. بیشترین کاربرد این فرز برای انجام امور ساختمانی است اما یکی از محبوب ترین فرزها است که حتی در کارهای خانگی هم از آن استفاده می‌ کنند. صفحه ی فرز سنگبری قابل تعویض می باشد و برای کاربردهای گوناگونی استفاده می شود.

فرز سنگبری و آهنگری

فرز آهنگری

فرز آهنگری یکی از ابزارهایی است که در همه ی کارگاه های صنعتی حائز اهمیت است، که به وسیله ی آن می ‌توان کارهای گوناگونی انجام داد. برای مثال یکی از اصلی ‌ترین کاربردهای فرز آهنگری، رفع کردن عیب قطعاتی است که بر روی آنها کار می کنید. همین طور از این گونه فرز برای بریدن اجسام سخت و تیز نمودن ابزارهای باغبانی و موارد این چنینی استفاده می‌شود.

فرز بادی (پنوماتیک)

فرز بادی قابل استفاده برای برش و شکل دهی قطعات فلزی می باشد که معمولا از آن در جهت انجام کارهای سبک استفاده می‌ گردد و احتیاج به دقت بالایی دارد. این دستگاه به کمپرسور هوا نیاز دارد و مناسب برای کارهای با دقت بالا می باشد و به شکل قابل توجهی وزن پایین تری نسبت به مدل های دیگر فرز دارد.

فرز بادی (پنوماتیک)

مهم ترین فرقی که میان ابزارهای بادی و برقی وجود دارد منبع قدرت آنها می باشد. ابزارهای بادی نسبت به ابزارهای برقی خیلی با دوام ‌تر هستند. همینطور ابزارهای بادی ایمن‌ تر می باشند؛ چون که به سادگی حرارتشان بالا نمی رود و ریسک اتصال هم وجود ندارد.

اورفرز

اورفرز

تا به الان باید فهمیده باشید که تقریبا در هیچ کجای صنعت نیست که فرز در آن استفاده نشده باشد. اور فرز نیز یکی از فرزهای کاربردی در صنعت نجاری است که به وسیله ی آن می‌ شود لبه‌های گرد را ایجاد نموده و یا بر روی چوب شیارهایی را در جهت جا اندازی شیشه یا برای زیبایی بیشتر، ایجاد نمود. اورفرز نجاری خیلی سریع می‌چرخد؛ به همین علت در حین کار باید آن را محکم در دست بگیرید تا عملکرد دلخواهتان را داشته باشد.

مینی فرز شارژی

مینی فرز شارژی

مینی فرز شارژی از حیث کاربرد بسیار شبیه به نمونه‌های برقی این دستگاه می باشد؛ تنها فرق میان این دستگاه‌ها در نحوه ی تامین انرژی آن ها می باشد. در مینی فرز شارژی دیگر شاهد سیم متصل به دستگاه نیستید و انرژی لازم از طریق باتری تامین می شود.

این دستگاه به راحتی قابل حمل است و برای کار در فضاهای آزاد که دسترسی به پریز برق وجود ندارد مناسب می باشد. همچنین نداشتن سیم موجب می ‌شود که مینی فرز شارژی محدودیتی در جابه جایی نداشته باشد و در نتیجه می توان به‌ طور کاملا ایمن از آن استفاده نمود.

فرز رومیزی

اگر سوال شما این باشد که مناسب ترین فرز برای استفاده ی کارگاهی چیست مسلما باید فرز و سنگ رومیزی را به شما معرفی کرد. فرز رومیزی از فرزهای ثابت است و در حین کار می بایست قطعه را حرکت دهید.

فرز رومیزی

از فرز رومیزی برای تعمیر ابزارهای گوناگون یا شکل دادن به مته‌ها استفاده می‌ گردد. همینطور می ‌توان به وسیله ی آن ابزارهای مختلف را تیز نموده و یا آثار زنگ ‌زدگی و خوردگی را از بین برد. امکان جابه جایی قطعه در فرز رومیزی موجب می‌شود که تسلط شما در حین کار بیشتر شود.

سوپر فرز

سوپر فرز ابعاد بزرگ و وزن زیادی را داراست و عمدتا برای برش دادن اجزای صنعتی کاربرد دارد. سوپر فرز یا فرز بزرگ به شکلی طراحی و تولید شده است که می تواند کارایی اولیه اش را تا ساعات زیادی حفظ کند و سازه های گوناگون را با قدرت بسیاری برش دهد.

فرز دندان پزشکی

فرز دندانپزشکی در واقع ابزار کوچک چرخشی می باشد که در واقع این ابزارها بر روی هندپیس قرار گرفته است و با چرخش خودش، دندان را پرداخت، تراش و پالیش می دهد.

فرز دندان پزشکی

درواقع دندانپزشک با استفاده از فرز دندان پزشکی استخوان یا بافت های سخت دندان را برش می دهد. این فرزها انواع گوناگونی دارند که شامل فرزهای دندانپزشکی فولادی یا استیل، فرز دندانپزشکی کاربیدی، فرز دندانپزشکی الماسی، فرز دندانپزشکی سرامیکی، پلیمری و … می باشد.

فرز پولیش

فرز پولیش یا پولیشر، نوعی فرز است که برای لایه‌برداری، صافکاری و براق کردن سطوح چوبی، فلزی و پلاستیکی و… و بیشتر در صنعت خودروسازی کاربرد دارد. فرز پولیش یک موتور الکتریکی با یک دیمر دارد که می‌تواند سرعت آن را تنظیم کند.

فرز پولیش

در دستگاه پولیش به جای استفاده از دیسک برش از پدهای پولیش، پرزگیر و لایه‌بردار برای صافکاری و براق کردن سطوح مختلف استفاده می‌شود.

 

برای دیدن هرکدام از فرز ها می توانید وارد فروشگاه ابزار امینی شوید و خرید خود را انجام دهید.

 

طرز کار با فرز و نکات ایمنی

 • برای کار با فرز شما باید از هر دو دست خود استفاده کنید.
 • به دستگاه فرز فشار بیش از حد نیاورید.
 • دستگاه را به گونه ای نگه دارید که آن را به سمت قطعه حرکت دهید تا از مسیر برش خارج نشود.
 • فرز را با فاصله ی 30 تا 40 درجه نسبت به قطعه به دست بگیرید.
 • قبل از خریداری فرز حتما مطمئن شوید که دستگاه دارای دسته ی ضد لرزش و ضد لغزش باشد.
 • در هنگام کار با دستگاه عجله نداشته باشید.

طرز کار با فرز و نکات ایمنی

 • مواد آتش زا یا قابل اشتعال مثل کاغذ، مقوا یا مایعات قابل اشتعال را از محل کار دور کنید.
 • از سرعتی که روی دستگاه فرز نوشته شده است فراتر نروید.
 • ابتدا اجازه دهید دستگاه قبل از کار حدود 30 ثانیه بدون بار کار کند.
 • ماده ای که می خواهید برش دهید باید بسته شود تا لغزش نداشته باشد.
 • اگر فرز شما در داخل موادی که دارید برش کاری می کنید گیر کرد دستگاه را باید خاموش کنید.
 • اگر می خواهید دیوارها را برش دهید آهسته حرکت کنید و مراقب باشید به سیم برق برخورد نکنید تا در خطر برق گرفتگی قرار نگیرید.
 • از کار با دستگاه فرزی که فاقد دیسک برش است خودداری کنید.
 • همیشه از محکم بودن سیم برق یا اتصالات و بست ها مطمئن شوید.
 • بهتر است هنگام کار با فرز صورت خودتان را به وسیله ی ماسک بپوشانید.
 • یکی از اشتباهات در هنگام استفاده از دستگاه فرز صحبت با دیگران در حین کار است که باعث می شود تمرکز فرد از بین رفته و جان وی در معرض خطر قرار بگیرد، پس در هنگام کار با فرز تمام حواس خود را معطوف به کارتان کنید.
 • قبل از کار از خشک بودن دستگاه فرز خود مطمئن شوید.

طرز کار با فرز و نکات ایمنی

 • به هیچ عنوان سنگ برش یا دیسک را در بین شکاف های درحال برش قطعه ی کار گیر ندهید.
 • قبل از اینکه فرز را از برق بکشید کلید آن را در حالت خاموش قرار دهید تا در نوبت بعدی باعث آسیب دیدگی شما نشود.
 • دقت داشته باشید افرادی که اطراف شما هستند به محل کارتان نزدیک نشوند و اگر هم ضرورتی پیش آمد حتما پوشش محافظ ایمنی را داشته باشند.
 • برای جلوگیری از آسیب به دست یا انگشتان حتما از دستکش ایمنی استفاده کنید.
 • از عینک ایمنی نیز برای جلوگیری از آسیب به چشمان خود استفاده کنید.
 • قبل از تعویض سنگ برش حتما دقت داشته باشید که دستگاه فرز خاموش باشد.
 • از کفش مخصوص استفاده کنید و مطمئن شوید که جریان الکتریسیته از آن عبور نمی کند.
 • از لباس کار استفاده کنید و ترجیحا لباسی باشد که به وسیله ی جرقه های ناشی از کار با فرز مشتعل نشود.

انواع برندهای فرز

 

فرز بوش (BOSCH)

برند بوش از برندهای بسیار مشهور و قدرتمند جهان در حوزه ی تولید وسایل برقی و از جمله دستگاه فرز می باشد به گونه ای که می توانید چشم بسته دستگاه فرز خود را انتخاب کنید و از انتخابی که کرده اید هم کاملا راضی باشید. البته قیمت های برند بوش مقداری بالا می باشد.

فرز رونیکس (RONIX)

قطعا نام رونیکس را برای یکبار هم که شده شنیده اید. رونیکس برندی ایرانی است و همواره محصولات با کیفیت و مقرون به صرفه ای را روانه ی بازار نموده است و در زمینه ی تولید سنگ فرز نیز فعالیت دارد و می توانید با خیال راحت دستگاه فرز مورد نیاز خود را از فروشگاه های این برند تهیه فرمایید.

فرز حدید برش (HADID BORESH)

مجموعه تولیدی حدید برش یک شرکت ایرانی و تولیدکننده انواع فرز و ابزارآلات برقی است. این شرکت هرسال با اضافه کردن یک محصول جدید و با کیفیت در تلاش است که محصولات خود را مطابق با استاندارد های جهانی ارائه نماید. محصولات حدیدبرش دارای گارانتی و خدمات پس از فروش 10 ساله است.این شرکت تنها تولیدکننده ابزار برقی صنعتی در ایران است.

فرز ماکیتا (MAKITA)

ماکیتا یک برند ژاپنی است که از سال ۱۹۱۵ فعالیت خود را آغاز نمود. ماکیتا در حال حاضر در زمینه تولید محصولات و ابزارهای برقی و دستگاه  فرز نیز فعالیت دارد. محصولات ماکیتا نیز فوق العاده با کیفیت و قدرتمندند.

انواع برندهای فرز

فرز دیوالت (DEWALT)

دیوالت از جمله برندهای آمریکایی بسیار قدرتمند است که در سطح وسیعی ابزارآلات برقی را به تولید رسانده است. بدون تردید سنگ فرزهای دیوالت انتخابی عالی برای خرید می باشند. البته، نا گفته نماند ابزارهای دیوالت قیمت بالایی هم دارند.

فرز هیوندای (HYUNDAI)

برند هیوندای یکی از بهترین تولیدکنندگان ابزارهای برقی و صنعتی در دنیا است. فرزهای هیوندای کیفیت فوق العاده ای دارد و این ادعا به وسیله ی طرفداران آن تایید می شود. مقدار رضایت مصرف کنندگان محصولات هیوندای همواره درصد بالایی داشته و این خود گواه بر محصولات با کیفیت برند هیوندای می باشد.

فرز توسن (TOSAN)

برند توسن از سال ۱۳۷۸ در ایران فعالیت های خودش را شروع نموده است. از جمله اهداف این برند تولید محصولات با کیفیت بالا است و به جرات می شود گفت که دستگاه های فرز این برند با کیفیت و مقرون به صرفه هستند . همچنین قیمت ابزار توسن نسبت به شرکت های مشهور دیگر بسیار کمتر است و از این حیث می تواند گزینه ی مناسبی تلقی شود.

 

در آخر امیدواریم که این مقاله توانسته باشد کمکی در جهت خرید بهتر به شما کرده باشد.

فروشگاه چرخ ابزار امینی عرضه کننده ی انواع فرزها و همچنین ابزارآلات معتبر، دارای استاندارد و کیفیت مطلوب در بازار می باشد، شما می توانید ابزارهای مورد نظر خودتان را از این فروشگاه معتبر تهیه فرمایید.

سبد خرید فروشگاه
ورود به سایت

هنوز حساب کاربری ندارید ؟

فروشگاه
لیست علاقمندی
0 مورد سبد خرید
حساب کاربری من