دستگاه جوش چی بخرم؟

دسته بندی
دستگاه جوش چی بخرم؟

دستگاه جوش و یا جوشکاری طوری است که تفاوت چندانی ندارد که در کدام قسمت از صنایع در حال کار هستید. درهرگونه شرایطی به طور قطع با آن ها سروکار خواهید داشت.

در این مقاله می خواهیم دستگاه های جوش و اینورترها را معرفی کنیم و با انواع آنها آشنا شویم.

اگر قصد خرید دستگاه جوشکاری دارید می توانید با مطالعه موارد زیر که در این مقاله آمده است دریل مناسب خود را به راحتی انتخاب کنید.

پس همراه ما باشید.

دستگاه جوشکاری چیست؟

دستگاه جوشکاری یا موتور جوش یک ابزار است که برای ایجاد اتصال بین قطعات گوناگون، استفاده می گردد. دستگاه جوشکاری ابزاری برقی است که در انواع گوناگونی تولید می گردد. کاربرد دستگاه جوشکاری معمولا ایجاد اتصال دائم بین دو قطعه می باشد.

در ادامه ی این مقاله با دستگاه های جوشکاری پیشرفته تر یعنی اینورترها نیز آشنا می شوید.

تاریخچه دستگاه جوش

به طور کلی عامل به وجود آمدن دستگاه های جوش شغل آهنگری بود. به دلیل نیاز به اتصال دو فلز به همدیگر، دستگاه های جوش به مرور زمان به وجود آمدند.

ابداع موتور جوش در سال ۱۸۰۷ میلادی توسط فردی به نام سرهمفري ديوي انجام شد. این فرد شیوه ی تولید قوس برقی را به اختراع رساند.

چیزی حدود ۸۰ سال بعد فردی به نام آگوست ديمري تنز توانست به کمک قوس برقی و الکترود زغالی صفحات فلزی را به هم متصل نماید.

 

تاریخچه دستگاه جوش

 

در همان سال نيکولاس دي بارنادوس به وسیله ی یک میله توانست چند قطعه فلزی را به همدیگر متصل کند. از آن اتفاق به بعد تا سال ۱۹۹۰ جوشکاری به وسیله ی الکترود کربنی رواج داشت اما به دلیل مقاومت کم چندان برای جوشکاری صنعتی مناسب نبود. بعد از مدتی اشخاصی به نام‌های اسلاويانوف و چارلز کافين جوشکاری با الکترود فلزی و قوس برقی را کشف کردند که تا حدودی برای صنعت مناسب بود.

چند سال بعد فردی به نام آقي اسکار کجل برگ توانست با ترکیب مواد معدنی و آلی، قوس برقی را هنگام جوشکاری ثابت نگه دارد. این روند ادامه پیدا کرد تا زمانی که بالاخره در سال ۱۹۰۷ دستگاه‌های جوش ساخته شدند و از نیروی باطری در جهت جوشکاری استفاده کردند.

کاربرد دستگاه جوش

دستگاه جوش برای امور مختلفی به کار می رود و رایج ترین کاربردهای آن در صنایع مختلف است. مثلا برای تولید قطعات مختلف صنعتی، اتصال فلزات و سازه های فلزی، نصب درب یا پنجره و … کاربرد دارد.

اجزای سازنده دستگاه جوش

اجزای سازنده دستگاه جوش

پاور دستگاه جوش

پاور دستگاه جوش متشکل از پل دیود، خازن های الکترولیتی، ماسفت، کارت تغذیه، و ترانس با فرکانس بالا می باشد. کار این بخش مبدل کردن ولتاژ AC به DC است.

 برد قدرت موتورجوش

برد قدرت یکی از قسمت های شکل دهنده دستگاه جوشکاری می باشد. این بخش متشکل از ترانزیستورهای قدرت مثل ماسفت ها،IGBT  ، فیلترهای قدرت و دیودهای با سرعت بالا می باشد. کار این قسمت فراهم کردن جریان خروجی مناسب برای امر جوشکاری است.

برد کنترل دستگاه جوش

برد کنترل دستگاه جوش

قسمت های تشکیل دهنده ی برد کنترل از آی سی ها، ترانزیستورها، خازن ها، مولتی ترن و … تشکیل شده است. کار این قسمت کنترل پایه ی گیت ترانزیستورهای قدرت در برد قدرت است که معین می کند چه میزان جریان در جهت جوشکاری به خروجی برسد.

فن خنک کننده موتور جوش

فن خنک کننده موتور جوش

فن خنک کننده یکی از قطعه های دستگاه جوشکاری است که متشکل از یک پروانه و آرمیچر داخلی می باشد.

فیلتر دستگاه جوشکاری

فیلترها نوعی سلف هستند که موجب می شوند جوشکاری کیفیت بالایی داشته باشد و در ابعاد گوناگون در بازار موجود می باشند .

هیت سینک دستگاه جوش

هیت سینک دستگاه جوش

هیت سینک قطعه ای فلزی است که جنس آن از فلزهای آلومینیوم یا مس در سایزهای مختلف می تواند باشد که کار اصلی آن گرفتن حرارت قطعه هایی مانند ترانزیستورهای قدرت و دیود های سرعت بالا می باشد.

 

معرفی انواع دستگاه جوش

دستگاه جوش ترانسفورماتور

ترانسفورماتور یا دستگاه جوشکاری قدیمی یکی از ساده ترین نوع دستگاه های جوش است. دستگاه جوش ترانسفورماتور به ولتاژ کم و شدت جریان بالا احتیاج دارد. مقدار ولتاژ آن در حدود ۱۰ تا ۵۰ ولت است و شدت جریان الکتریکی آن ۵۰ تا ۴۰۰ آمپر می باشد.

دستگاه جوش ترانسفورماتور

دستگاه جوش ترانسفورماتور مربوط به نسل قبل تر دستگاه‌های جوش است و هم اکنون مصرف زیادی ندارد. صدای کم و جرقه‌ زیاد از مزایای آن می باشد؛ ولی از تکنولوژی‌های جدید برخوردار نیست.

ترانسفورماتورها قادر به جوشکاری با همه ی الکترودها نیستند و مقدار مصرف برق آن‌ها خیلی زیاد می باشد.

وزن و حجم بالایی هم دارند؛ این به معنی آن است که حمل و نقل یا جوشکاری با آن ها مقداری مشکل می باشد.

دستگاه جوش ژنراتور الکتریکی

در پروژه هایی که نیاز است در سطح وسیعی انجام گردد، از دستگاه جوش ژنراتور الکتریکی استفاده می کنند. این امر به وسیله ی جریان الکتریکی مستقیم دینام انجام می‌ گردد.

دستگاه جوش ژنراتور الکتریکی

همچنین، در وضعیتی که دسترسی به جریان برق وجود ندارد، استفاده از این دستگاه می تواند مفید باشد.

دستگاه جوش ژنراتور الکتریکی نسبت به دستگاه جوش ترانسفورماتور کیفیت بالاتر و کارایی بیشتری نیز دارد اما به علت وزن زیاد، حجم بالا و هزینه‌ ی بالای تعمیر و نگهداری، زیاد استفاده نمی شود. همینطور، در زمان استفاده صدای زیادی ایجاد می‌ نماید.

دستگاه جوش ژنراتور احتراقی

شیوه ی عملکرد دستگاه جوش ژنراتور احتراقی مثل دستگاه جوش ژنراتور الکتریکی می باشد؛ با این فرق که این مدل به وسیله ی بنزین یا گازوئیل به منظور تامین جریان الکتریکی عمل می‌ نماید.

دستگاه جوش ژنراتور احتراقی

این دستگاه هم مثل دو مدل دیگری که وجود دارد، به علت حجم و وزن زیادی که دارد تقریبا منسوخ گشته ‌است. این دستگاه سروصدای زیادی دارد و به دلیل استفاده از سوخت‌های فسیلی، برای محیط زیست مضر می باشد.

دستگاه جوش رکتی فایر

دستگاه جوش رکتی فایر، کاربرد موثری در جهت تولید جریان الکتریکی دارد. این دستگاه در جهت ایجاد قوس الکتریکی در جوشکاری موثر است.

در حقیقت رکتیفایر همان دستگاه‌های‌ جوش ترانسفورماتور می باشد که یک سیستم یکسوکننده ی جریان الکتریسته به آن‌ها اضافه گردیده‌ است.

دستگاه جوش رکتی فایر

دستگاه جوش رکتی فایر یک دستگاه جوش پر قدرت است و برای نفوذ بالا در اجرای جوش‌های یکپارچه و بدون خلل استفاده می‌ گردد.

این دستگاه جوش عمدتا با برق سه ‌فاز کار می کند؛ جریان را با یک فیش مخصوص دریافت نموده و با یکسو ساختن جریان الکتریکی متناوب و مبدل کردن به جریان الکتریکی مستقیم با ولتاژ کمتر، عمل می‌کند.

حتی کاربرانی که ‌تجربه ی کار با دستگاه را ندارند می ‌توانند از دستگاه رکتی فایر به خاطر طراحی ساده‌ ی آن استفاده نمایند. کیفیت بیشتر جوشکاری، قابلیت جوشکاری با الکترودهای گوناگون و امکان کارکردن در مواقعی که دسترسی به برق شهری وجود ندارد، چند مورد از محاسن رکتیفایر می باشد.

البته ناگفته نماند که وزن بالا و حجم زیاد این دستگاه‌ها مقداری دردسرساز می باشد. و اگر ولتاژ برق کاهش پیدا کند، آنها نیز دچار کاهش ولتاژ می شوند. نکته‌ ی دیگر در مورد رکتیفایرها، بیشتر بودن قیمت شان نسبت به بقیه دستگاه‌های جوشکاری می باشد.

دستگاه جوش کوچک

دستگاه جوش کوچک

دستگاه جوش کوچک در بین تمامی کاربران از محبوبیت بالایی برخوردار است و از افراد مبتدی تا جوشکارهای حرفه ای به استفاده از دستگاه جوش کوچک علاقه مند هستند . اندازه ی آن ها معمولا بسیار کوچک می باشد ، وزن آن ها پایین است و به سادگی می توان آنها را حمل کرد. اصطلاحا به آن ها دستگاه جوش جیبی می گویند .

دستگاه جوش لیزری

دستگاه جوش لیزری

دستگاه جوش لیزری دستگاهی است که به وسیله ی آن می توان در صدم ثانیه دو قطعه را به هم متصل کنیم. کار با دستگاه جوش لیزر به این صورت است که با متمرکز نمودن گرما و اشعه تابشی بر روی یک نقطه، اتصال را به سرانجام می رسانند.

دستگاه جوش اینورتر

اینورتر یا دستگاه جوشکاری اینورتر دارای یک منبع تغذیه است که می تواند جریان بالایی در جوشکاری را فراهم آورد. اینورترها انواع مختلفی دارند.

دستگاه جوش اینورتر

اینورتر جوشکاری، جریان متناوب (AC) برق ورودی را به جریان (DC) خروجی مبدل می نماید. میزان جریان خروجی و ولتاژ اینورتر جوشکاری را می توان تنظیم کرد و در همان حال که جوشکاری اتفاق می افتد به وسیله ی نرم افزارهای کامپیوتری کنترل می گردد.

دستگاه اینورتر جوشکاری به صورت قابل توجهی سبک تر بوده و همینطور دارای مصرف برق پایین تری نسبت به دستگاه های جوش سنتی می باشد.

برای دیدن هرکدام از دستگاه های جوش می توانید وارد فروشگاه ابزار امینی شوید و خرید خود را انجام دهید.

 

در این بخش به معرفی انواع اینورترها می پردازیم:

انواع اینورتر جوشکاری

اینورتر جوش الکترود

اینورتر جوش الکترود

اینورتر جوش الکترود یا MMA، معمولا در جهت جوش دادن انواع آهن و فولاد استفاده می‌ گردد. این اینورتر از الکترود برای جوش دادن قطعات بهره می برد.

اینورتر جوش الکترود، دستگاه‌ نسبتا ساده‌ای می باشد که ولتاژ ثابتی ارائه می دهد. به وسیله ی این اینورتر می توانید الکترود و آمپر مناسب را انتخاب کنید و با توجه به ضخامت قطعه ای که برگزیده اید، جوشکاری را آغاز می کنید.

اینورتر جوش آرگون

از اینورتر جوش آرگون در جهت جوش دادن فلزهایی مانند فولادهای پرآلیاژ و ضدزنگ، مس، برنج، تیتانیوم، برنز و فلزات دیگر استفاده می شود. در این گونه اینورترها برای جلوگیری کردن از وارد شدن اکسیژن، از گاز محافظ آرگون استفاده می‌ گردد.

از خصوصیت های این شیوه ی جوشکاری می‌توان به عدم پاشیدن در هنگام جوشکاری اشاره نمود که باعث می شود دقت جوشکاری بسیار بالا برود.معمولا از جوشکاری آرگون به علت ذوب‌ نشدن الکترود در فرآیند جوش دهی، در صنایع خودروسازی و هواپیماسازی استفاده می‌گردد.

اینورتر جوش آرگون

 

اینورتر جوش آرگون دو نوع AC و DC دارد که آنها را توضیح خواهیم داد:

اینورترهای آرگون‌ DC مثل اینورترهای الکترودی، آمپرهای مختلفی دارند. این اینورترها در جهت جوشکاری تمام فلزات البته به جز آلومینیوم و منیزیم مناسب‌ هستند.

از اینورترهای آرگون AC برای جوشکاری آلومینیوم، منیزیم و آلیاژهای آن‌ها استفاده می‌شود.

همینطور اینورترهای آرگون از لحاظ نوع خنک کردن تورچ به دو دسته ی هوا خنک و آب خنک تقسیم می‌ گردند:

در اینورترهای آب خنک از آب برای خنک‌ کردن تورچ دستگاه‌هایی که بیش از۲۵۰ آمپر دارند استفاده می‌ گردد تا قطعات داخلی آن‌ها بیش از حد داغ نشود.

اینورترهای هوا خنک به ‌کمک‌ گردش هوا درون تورچ خنک می‌ شوند.

اینورتر جوش CO2 

اینورتر جوش CO2 یا MIG، به وسیله ی گاز محافظ کربن دی‌اکسید در جهت جلوگیری از وارد شدن اکسیژن استفاده می‌ کند.

اینورتر جوش CO2 تفاوت هایی با دیگر دستگاه ها دارد. برای این نوع جوشکاری یک کپسول گاز دی اکسید کربن لازم است. درون دستگاه قرقره ای وجود دارد که فلز پرکننده به دور آن پیچیده شده است. هنگامی ‌که کلید تورچ را می فشاریم، این فلز به همراه گاز دی اکسید کربن بیرون آمده و جوشکاری انجام می‌ گیرد.

اینورتر جوش CO2 

از این نوع اینورترها می‌توان در جهت جوشکاری انواع فولاد و سایر فلزات، برای کارهای امنیتی، هنری و مجسمه سازی استفاده نمود.

سرعت جوشکاری با اینورتر جوش CO2 خیلی بالاتر از دستگاه های دیگر می باشد؛ به همین علت در کارخانه های تولیدی از آن زیاد استفاده می‌ کنند. با این وجود، مقاومتش نسبت به سایر اینورترها کمتر است.

اینورترهای جوش چند کاره

برخی از اینورترهای MMA، مثل اینورترهای جوش چند کاره توانایی جوشکاری آرگون را هم دارند. البته می شود گفت همه ی اینورترهای آرگون توانایی جوشکاری الکترود را نیز دارند و اکثر اینورترهای CO2 اینچنین قابلیتی را دارند.

اینورترهای چند کاره

این روزها اینورترهای چندکاره و پیشرفته‌ای در جهان وجود دارند که همه ی این روش‌ها را می توانید با آن‌ها انجام دهید؛ البته قیمت بالایی هم دارند.

دستگاه جوش مینی اینورتر

مینی اینورترهای جوشکاری از تکنولوژی بسیار پیشرفته‌ای نسبت به بقیه دستگاه‌های جوش برخوردارند و منبع تغذیه شان جریان بیشتری را برای جوشکاری ایجاد می نماید.

اصلی ترین فرقی که بین مینی اینورتر جوشکاری و دستگاه جوش صنعتی است؛ مینی اینورترها عمدتا دارای آمپری بین ۱۹۰ تا ۲۵۰ هستند اما اینورترها تا ۳۵۰ آمپر می باشند.

مینی اینورتر

باید دانست مینی اینورترهای جوشکاری تک فاز هستند و به دلیل آن که در منازل و کارگاه های کوچک نمی شود از برق سه فاز استفاده کرد، در نتیجه مینی اینورتر جوشکاری برای کار در منازل و کارهای خانگی گزینه ی مناسب تری می باشد.

در حقیقت مینی اینورترها نسل نوینی از دستگاه های جوشکاری هستند که دارای تکنولوژی جدیدی هستند. مزایای مینی اینورترها عبارت است از حجم کم و وزن پایین و قابلیت حمل آسان، عدم نیاز به توان زیاد برای اجرا کردن کارها، مصرف انرژی پایین تر و صرفه جویی شدن در هزینه ها.

مزایا و معایب اینورتر جوشکاری

 • وزن کمتر و قابلیت های بیشتر نسبت به دستگاه های جوش سنتی
 • قابلیت جوش بدون قطع و وصل و زنجیره ای
 • قابلیت ایجاد کردن حوضچه جوش و قوس الکتریکی
 • نداشتن آلودگی صوتی
 • امکان تغییر و کم و زیاد کردن جریان نسبت به نیاز کاربر در هنگام جوشکاری
 • قابلیت جوشکاری به کمک انواع الکترودهای رتیلی، قلیایی، سلولزی و انواع سیم و فیلرهای جوشکاری

از معایب اینورتر نیز می توان به تولید نویز، نیاز آنها به فیلترهای تصحیح کننده و احتمال افت ولتاژ اشاره کرد.

 

نکات ایمنی دستگاه جوش و اینورتر

نکات ایمنی دستگاه جوش و اینورتر

 • حتما در هنگام کار با دستگاه از دستکش جوشکاری استفاده کنید تا از خطر برق گرفتگی و سوختگی در امان بمانید.
 • حتما از ماسک و لباس مخصوص استفاده کنید تا به خاطر اشعه های ناشی از ذوب شدن الکترود دچار سوختگی نشوید و دود و گاز ناشی از سوختن لایه های محافظ الکترود بر دستگاه تنفسی شما تاثیر نگذارد.
 • از دستگاه جوش در محیط های بسته استفاده نکنید.
 • هنگام جوشکاری اشیای قابل اشتعال مثل کاغذ، چوب یا سوخت هایی مانند بنزین را از محل دور کنید.
 • با استفاده از کلاه تاریک شونده، چشم ها و صورت خود را در برابر اشعه ی ماورا بنفش، برق زدن چشم و همینطور سوختگی احتمالی حفظ کنید.
 • هنگام کار حتما از پیش بند جوشکاری و کفش ایمنی استفاده کنید.
 • قبل از اتصال برق حتما نوع ورودی را (سه فاز یا تک فاز بودن دستگاه) حتما چک کنید.

 

انواع برند دستگاه جوش و اینورتر

انواع برند دستگاه جوش و اینورتر

دستگاه جوش آروا (ARVA)

برند آروا از برترین برندهای اینورتر جوشکاری در ایران می باشد. کیفیت تنوع محصولات آروا همواره زبانزد خاص وعام است و همچنین در زمینه ی خدمات پس از فروش از بهترین برند ها است.

موتور جوش رونیکس (RONIX)

برند رونیکس در هنگامی که برندهای خارجیِ گران ‌قیمت، بازار را اشباع کرده بودند وارد بازار شد و طرفداران خود را پیدا کرد. برند رونیکس برندی ایرانی است که با محصولاتی عالی و قیمت مقرون به صرفه و برخوردار از استانداردهای جهانی توانسته است پیشرفت فوق العاده ای در سطح ملی و بین المللی داشته باشد.

دستگاه جوشکاری صبا (SABA)

برند صبا یکی از بهترین برندها در زمینه ی ساخت اینورتر جوشکاری است. این برند کاملا برخوردار از تکنولوژی روز دنیا است و از با کیفیت ترین مواد اولیه استفاده می کند و همواره در جلب رضایت مشتریانش موفق بوده است، به طوری که همواره از پرفروش ترین برندهای ایرانی بوده است.

موتور جوش هیوندای (HYUNDAI)

موتور جوش هیوندای

دستگاه جوش هیوندای یکی از بهترین و قدرتمندترین محصولات هیوندای است. برند هیوندای بعد از حدود 6 دهه همواره محصولات متنوع خود را در بازارهای مختلف جهان تولید و توزیع نموده است و موجب رضایت خاطر مشتریان خود گشته است.

دستگاه جوش ماکیتا (MAKITA)

برند ماکیتا از بهترین برندهای تولید کننده ی اینورتر جوشکاری است. این شرکت به داشتن حساسیت های خاص در زمینه ی تولید محصولات برقی و داشتن مقاومت بسیار بالا معروف است.

موتور جوش ادون (EDON)

برند ادون که ساخت کشور چین است به علت قیمت مناسب و کیفیت بالای محصولاتش از محبوبیت بالایی در ایران نیز برخوردار است. از اینورترهای ادون معمولا برای مصارف خانگی و نیمه صنعتی استفاده می شود.

موتورجوش گارنیل (GARNAIL)

موتورجوش گارنیل

دستگاه جوش گارنیل هم از دستگاه های جوش معتبر بازار به شمار می رود. برند بین‌المللی گارنیل در حوزه واردات و تولید ابزارآلات صنعتی و ادوات کشاورزی و تجهیزات و متعلقات آنها فعالیت می نماید.قیمت محصولات گارنیل نیز مناسب است.

دستگاه جوشکاری ایران ترانس

برند ایران ترانس، برندی ایرانی است و از سال 1354 فعالیت خود را در ایران آغاز کرده است. هدف این شرکت جلب رضایت کاربران خود می باشد و توانسته است در زمینه ی تولید دستگاه های جوش مختلف مثل دستگاه های جوش میگ مگ، رکتیفایر و … موفقیت های زیادی را به دست آورد. همه ی محصولات این برند بر طبق استانداردهای بین المللی ساخته شده است.

موتورجوش توسن (TOSAN)

موتورجوش توسن

برند توسن همواره در طی فعالیت های خود محصولاتی چون دستگاه های جوش و همچنین محصولات برقی و غیر برقی دیگری را تولید کرده است که کیفیت مطلوبی دارد. قیمت محصولات توسن نسبت به دیگر برندها مناسب است و از ضمانت و گارانتی و خدمات پس از فروش نیز برخوردار است.

 

در آخر امیدواریم که این مقاله توانسته باشد کمکی در جهت خرید بهتر به شما کرده باشد.

فروشگاه چرخ ابزار امینی عرضه کننده ی انواع اینورتر جوشکاری و همچنین ابزارآلات معتبر، دارای استاندارد و کیفیت مطلوب در بازار می باشد، شما می توانید ابزارهای مورد نظر خودتان را از این فروشگاه معتبر تهیه فرمایید.

سبد خرید فروشگاه
ورود به سایت

هنوز حساب کاربری ندارید ؟

فروشگاه
لیست علاقمندی
0 مورد سبد خرید
حساب کاربری من