نکات انتخاب کارواش مناسب

دسته بندی
نکات انتخاب کارواش مناسب

کارواش راهکاری درجهت صرفه جویی در مصرف آب می باشد. این روزها به خاطر خشکسالی و کم شدن باران و کمبود آب ، تمام انسان ها می بایست به دنبال راهکاری برای کمتر مصرف کردن آب باشند.

اگر می خواهید درباره ی کارواش اطلاعاتی کسب کنید و با انواع آن آشنا شوید،  یا قصد خرید کارواش دارید می توانید با مطالعه موارد زیر که در این مقاله آمده است کارواش مناسب خود را به راحتی انتخاب کنید.

تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

 

کارواش چیست؟

به طور کلی کارواش دستگاهی است که آب را با فشار بالا به وسیله ی نازل روی سطح مورد نظر می پاشد. این فشار بالا باعث می شود که آلودگی به خوبی از روی سطوح پاک شود و با صرفه جویی در مصرف آب هزینه ی زیادی نیز برایمان در بر ندارد. کارواش ها کارایی بالایی دارند و در مصارف خانگی و صنعتی از آن استفاده می شود.

تاریخچه کارواش

تاریخچه کارواش از هنگامی که نخستین خودروی دنیا را در سال 1900 ساختند، به شستشو و مراقبت آن توجه شد. نخستین کارواش ها در شهر دیترویت سال 1914 ساخته شده اند. شستشو در این کارواش ها به شکل دستی به وسیله ی یک سطل آب و دستمال انجام می گرفت.

تاریخچه کارواش

در نسل بعدی تغییراتی دیده شد و خودرو با یک سیستم قلاب مثل وینچ به جلو کشیده می شد. در سال 1946 پاشیدن آب بر روی خودرو به وسیله ی آب پاش های ساده انجام می شد که بدنه ی ماشین را پاک می کردند.

در سال 1950 نخستین مدل از ماشین های شستشو به اسم کارواش نیمه اتوماتیک به بازار آمد.

در سال 1960 کشور ژاپن کارواش های تمام اتوماتیک را ساخت. سیستم های بازیابی آب، شیوه های متفاوت شستشوی لاستیک ها و برس های با کیفیت بالا و نرم از جمله ویژگی های دستگاه های شستشوی ماشین بودند.

نهایتا صنعت نظافت و شستشوی خودرو به پیشرفت های دیگری در زمینه ی فناوری کارواش بخار رسید. بخار شیوه ای نوین بود که کیفیت بالای شستشوی آن، بسیاری از کاربران را به خود جذب کرد.

کاربرد کارواش

کارواش از جمله ابزارهایی بود که با گذشت زمان، اهمیت آن پررنگ تر شد و از آن درجهت پاک کردن سطوح گوناگون استفاده می کردند. این روزها از کارواش خانگی، درجهت تمیز کاری سطوحی مثل حیاط، دیوارهای خانه، سطوح کف خانه، راهرو، نمای بیرونی خانه، استخر، سقف، پله، خودرو شخصی، آلاچیق، باغ، باغچه، کاشی و سرامیک و قطعات گوناگون استفاده می گردد.

اجزای سازنده کارواش

اجزای تشکیل دهنده کارواش

پمپ واترجت کارواش

پمپی که در اکثر کارواش ها استفاده می شود از نوع جابه جایی مثبت رفت و برگشتی فشار قوی و فوق فشار قوی می باشد که مقدار فشار و دبی آب خروجی واترجت را معین می نماید.

موتور کارواش

برای روشن کردن پمپ کارواش فشار قوی یک موتور در دستگاه گذاشته می شود که در انواع الکتریکی و بنزینی تولید می شود. هر دو نوع موتورهای الکتریکی و بنزینی طرفداران بسیاری دارند و کاربران با در نظر گرفتن شرایط و امکاناتی که دارند، دستگاه مد نظرشان را انتخاب می کنند. دستگاه های واترجت صنعتی فوق فشار قوی معمولا موتور دیزلی دارند و برای آن است که به سادگی بتوان آن ها را جا به جا کرد.

شلنگ فشار قوی کارواش

شلنگ فشار قوی که در واترجت های خانگی با شلنگ های خانگی متفاوت هستند؛ به خاطر این که این شلنگ ها می بایست در مقابل فشار و دما مقاومت بالایی داشته باشند، به همین علت شلنگ های فشار قوی را با قطرهای گوناگون متناسب با فشار و دمای جریان عبوری از آن می سازند.

تفنگی کارواش

تفنگی کارواش

تفنگی بر روی دسته ی کارواش قرار می گیرد و با فشار دادن آن آب خارج می گردد  و زمانی که دستگاه آماده به کار می شود، با فشاردادن آن جریان آب خروجی برقرار می شود و اگر آن را رها کنید جریان آب قطع می شود.

نازل کارواش

نازل یا همان دهانه خروجی پاشش آب کارواش در انواع مختلف تیغه ای، سوزنی، دوار و اسکیتر ارائه می گردد. هر کدام از این نازل ها ویژگی هایی دارند و نسبت به جنس سطح یا شدت آلودگی به کار برده می شوند.

 

انواع کارواش

کارواش ها بر اساس چند متغیر دسته بندی می شوند که آنها را بررسی خواهیم کرد:

بر اساس نوع موتور کارواش

کارواش ها بر اساس نوع موتور به دو دسته ی ذغالی و دینامی (القایی) تقسیم می شوند که هر کدام کارکرد و ویژگی های مخصوص به خودشان را دارند.

پمپ کارواش

کارواش ذغالی

کارواش ذغالی کارواشی است که از طریق کموتاتور و ذغال، جریان بین قسمت ثابت و متحرک را منتقل می کند و از یک آرمیچر سیم پیچی شده نیز استفاده می کنند. به این کارواش ها ذغالی گفته می شود. این کارواش ها نسبت به کارواش های دینامی طول عمر کمتر و سروصدای بیشتری دارند اما هزینه ی تعمیر آنها نیز کمتر است.

کارواش دینامی

کارواش دینامی از طریق جریان برق AC  پمپ آب را به حرکت در می آورد و به کمک استاتور و روتور انرژی الکتریکی لازم را تولید کرده و حرکت مکانیکی را ایجاد می کند و در نهایت آب با فشار خارج می گردد. این کارواش ها نسبت به کارواش های ذغالی وزن بیشتر و هزینه ی تعمیرات بیشتری دارد اما سرو صدای کمتر و کارایی و طول عمر بیشتری را نیز داراست.

 

بر اساس توانایی و قدرت کارواش

کارواش خانگی و کارواش صنعتی

کارواش خانگی

این نوع از کارواش ها برای فعالیت های خانگی مناسب هستند. کارواش خانگی فشار آبی کمتر یا معادل با 100 بار دارند و درجهت شستشوی فضای سبز و دوچرخه، موتورسیکلت و ماشین های کوچک مناسب هستند. این کارواش ها نسبت به نمونه های صنعتی از قیمت پایین تری برخوردارند و مقرون به صرفه تر هستند.

کارواش صنعتی

کارواش صنعتی توانایی تولید فشار بالای ۱۰۰ بار را دارد و درجهت شست و شوی ماشین ها و انواع وسایل نقلیه، دریچه ها، نظافت و شستشوی استخرها، شستشوی تجهیزات و محیط های نسبتا بزرگ، لوله ها، ناودان ها و… به کار می رود.

 

بر اساس نوع منبع تغذیه کارواش

کارواش بنزینی

کارواش برقی

کارواش برقی یکی از انواع کارواش ها می باشد که به کمک یک موتور الکتریکی انرژی مورد نیاز برای کارکرد موتور پمپ را تامین می کند. اکثر کارواش های خانگی از نوع برقی هستند.

کارواش بنزینی / دیزلی

کارواش بنزینی برای تامین انرژی اش از بنزین بهره می برد و در اندازه های گوناگونی طراحی می گردد و معمولا برای کارهای صنعتی و سنگین از آن استفاده می کنند. این گونه از کارواش ها دود و سروصدای زیادی ایجاد می کنند و در محیط های داخلی نباید استفاده شوند. این گونه از کارواش ها به خاطر توان زیاد پمپ در تولید آب با فشار بالا معمولا درجهت کارهای صنعتی استفاده می شود.

 

براساس نوع آب مصرفی کارواش

کارواش آب گرم و سرد

کارواش آب گرم و سرد

معمولا کارواش های آب سرد نسبت به کارواش های آب گرم قیمت مناسب تری دارند و این به دلیل وجود یک مخزن گرمایشی در کارواش های آب گرم می باشد. کارواش آب سرد برای شستشوی انواع سطوح مناسب است ولی در بعضی مواقع برای زدودن آلودگی ها نیاز به دمای بالاتری است که در این گونه مواقع کارواش های آب گرم به کمکتان می آیند.

 

برای دیدن هرکدام از کارواش ها می توانید وارد فروشگاه ابزار امینی شوید و خرید خود را انجام دهید.

 

راهنمای خرید کارواش

قبل از خرید کارواش به نکات زیر توجه کنید:

قدرت کارواش

به طور کلی هرچه قدرت کارواش بیشتر باشد کارهای سنگین تری هم می توان با آن انجام داد. عموما کارواش های با توان 100 تا 130 بار برای مصارف خانگی استفاده می شوند و کارواش های با توان 130 بار به بالا برای مصارف صنعتی مناسب هستند. کارواش های صنعتی به دلیل کارهای سنگین تر از موتور های القایی بهره می برند.

 

جنس موتور کارواش

جنس موتور کارواش تاثیر زیادی بر طول عمر آن دارد. موتورهای فلزی نسبت به موتورهای پلاستیکی عمر بیشتری دارند. پس برای خرید کارواش خانگی و صنعتی می بایست کارواشی انتخاب کنید که جنس موتور آن مناسب باشد.

نوع محرکه موتور کارواش

نوع محرکه ی موتورهای کارواش به  دو نوع الکترونی و ذغالی تقسیم می شوند که ویژگی‌های هرکدام از آنها با همدیگر فرق دارد.

موتورهای ذغالی نسبت به موتورهای الکترونی عمر کوتاه تری دارند و اگر می خواهید از آنها استفاده کنید می بایست زمان را کنترل کنید. ولی موتورهای الکترونی به غیر از عمر و دوام بیشترشان، زمان بیشتری را هم برای شستشو ایجاد می‌ نمایند.

راهنمای خرید کارواش

نوع شلنگ کارواش و طول آن

نوع شلنگ کارواش و طول آن یکی دیگر از مواردی که در راهنمای خرید کارواش خانگی و صنعتی می بایست به آن پرداخته شود، نوع و جنس شلنگ کارواش می بایست از یک جنس خوب و مقاوم و با کیفیت تولید شده باشد تا به آسانی دچار صدمه نشود. البته طول شلنگ کارواش هم می بایست متناسب و استاندارد باشد.

سنسور قطع کن حفاظتی کارواش

یکی از ویژگی های مهمی که کارواش ها دارند سنسور قطع کن حفاظتی است که از دستگاه شما در مقابل خرابی پیشگیری می کند و شیوه ی عملکرد آن به چند صورت است. اگر ناصافی درون مخزن باشد، اگر مدت زمان طولانی موتور و دینام کار کند و اگر حجم آب مخزن کمتر از اندازه شود، سنسور قطع کن حفاظتی عمل می کند و کارواش قطع می شود.

 

نکات ایمنی استفاده از کارواش

نکات ایمنی استفاده از کارواش

  • دستگاه را به صورت ثابت برروی زمین بگذارید.
  • دمای ورودی دستگاه از 40 درجه سانتیگراد نباید فراتر برود.
  • اگر شلنگ گره خورده است دستگاه را خاموش کنید و آن را باز کنید.
  • برای شستشوی شیشه ها از فشار بالا استفاده نکنید.
  • بعد از اتمام کار با دستگاه باید دکمه ی تخلیه ی آب را بزنید.
  • کارواش ها فشار زیادی دارند پس به هیچ وجه آن را به سمت خود یا دیگران نگیرید.

 

انواع برندهای کارواش

کارواش هیوندای (HYUNDAI)

کارواش هیوندای

برند هیوندای از بهترین برندهای تولید کننده ی کارواش های خانگی و صنعتی در سطح جهان است. از اصلی ‌ترین خصوصیات کارواش ‌های این برند این است که در مصرف آب به‌ شکل شگفت انگیزی صرفه جویی دارند. فشار و دمای آب ورودی کارواش های هیوندای نسبت به مدل آن تفاوت دارند و می بایست به تنظیمات دستگاه نیز دقت داشته باشید.مقدار رضایت مصرف کنندگان محصولات هیوندای همواره درصد بالایی داشته و این خود گواه بر محصولات با کیفیت برند هیوندای می باشد.

کارواش رونیکس (RONIX)

رونیکس معمولا کاروا‌ش‌های ساده و جمع ‌وجوری می سازد که به شما در تمیز کردن وسایل مختلف کمک می کند. تنها در چند دقیقه به وسیله ی این کارواش‌ها می‌توانید گرد و خاک را از روی ماشین خود پاک کنید.

محصولات رونیکس دارای لوازم جانبی متنوعی هستند و از گارانتی معتبر نیز برخوردارند.

کارواش کرون (CROWN)

کارواش‌های کرون برای انواع مصارف خانگی، عمومی و صنعتی استفاده می شوند.

کارواش توسن (TOSAN)

کارواش توسن

کارواش‌های صنعتی توسن از قدرت و کیفیت بالایی برخوردارند و امکانات گوناگونی هم دارند. کارواش‌های توسن با توجه به ظرفیت ها و قدرتی که دارند در محیط‌های خانگی و صنعتی قابل استفاده هستند. همچنین قیمت ابزار توسن نسبت به شرکت های مشهور دیگر بسیار کمتر است و از این حیث می تواند گزینه ی مناسبی تلقی شود.

کارواش بوش (BOSCH)

کارواش های برند بوش یکی از بهترین ها و معروف ترین دستگاه ها در سطح دنیا هستند. پمپ کارواش‌های صنعتی بوش فوق العاده قدرتمند هستند و سیستم آن به گونه ای است که در مصرف آب نیز صرفه جویی خواهد شد.

کارواش کنزاکس (KENZAX)

شرکت کنزاکس یک شرکت چینی است که می توانید با بهره گیری از آن در هزینه هایتان بسیار صرفه جویی کنید. این کارواش ها را می توان برای شستن دوچرخه، حیاط و پارکینگ خانه هم استفاده نمود.

کارواش پاورتکس (POWERTEX)

کارواش پاورتکس

شرکت پاورتکس یک شرکت هندی است و در زمینه تولید کارواش و دیگر ابزارآلات بسیار موفق عمل کرده است و توانسته است محصولات با کیفیتی را به بازار ارائه دهد.

ناگفته نماند که قیمت کارواش پاورتکس نسبت به کیفیت آن بسیار پایین است. محصولات پاورتکس بر اساس تکنولوژی روز دنیا و نوآوری‌های مداوم تولید شده و هر ساله توسعه پیدا می نماید.

 

در آخر امیدواریم که این مقاله توانسته باشد کمکی در جهت خرید بهتر به شما کرده باشد.

فروشگاه چرخ ابزار امینی عرضه کننده ی انواع کارواش و همچنین ابزارآلات معتبر، دارای استاندارد و کیفیت مطلوب در بازار می باشد، شما می توانید ابزارهای مورد نظر خودتان را از این فروشگاه معتبر تهیه فرمایید.

سبد خرید فروشگاه
ورود به سایت

هنوز حساب کاربری ندارید ؟

فروشگاه
لیست علاقمندی
0 مورد سبد خرید
حساب کاربری من